Almanya’dan yahudilere ‘üst düzey’ destek

Almanya’dan yahudilere ‘üst düzey’ destek

Siyonist İsrail saldırganlığı acımasız bir şekilde devam ederken, Amerikan Başkanının ardından yahudilere bir destek açıklaması da Almanya Cumhurbaşkanından geldi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarına tepki gösterenler tarafından Almanya’nın farklı kentlerindeki sinagogların önünde İsrail bayraklarının yakılması ve antisemitizm içeren sloganların atılmasını Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier sert tepki gösterdi.

Steinmeier: Müsamaha göstermeyeceğiz

Deutsche Welle’nin haberine göre, Bild gazetesine bir makale yazan Alman Cumhurbaşkanı, “Kim tarafından olursa olsun Yahudilere karşı nefrete ülkemizde müsamaha göstermeyeceğiz” ifadelerini kullandı, Davut yıldızı vurgusu yaptı.

“Anayasamız ifade ve gösteri özgürlüğünü garanti altına alıyor” diyen Steinmeier, “Davut Yıldızı’nın yer aldığı bayrağı kim sokaklarımızda yakar ve antisemitist sloganlarla bağırırsa, sadece bizim gösteri özgürlüğümüzü suistimal etmekle kalmaz, işlem yapılması gereken bir suç işler” ifadelerine vurgu yaptı. Steinmeier, Almanya’da “Yahudilere yönelik tehditlerin hiçbir haklı gerekçesinin olamayacağının” da ileri sürdü.

Almanya Dışişleri Bakanı da tepki verdi

Habere göre, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Funke medya grubuna bağlı gazetelere yaptığı açıklamada, “Ülkemizde sinagoglara saldırıya hiçbir şekilde müsamaha gösterilemez” dedi. Ülkedeki vatandaşlara seslenen Maas, “Ortadoğu’daki olaylardan Almanya’da Yahudiliğe inananların sorumlu tutulmasının” ne sokakta ne de sosyal medyada kabul edilmemesini istedi. Maas, bölgede şiddetin tırmanmasından Hamas’ı sorumlu tuttu.

Almanya’da düzenlenen gösteriler

DW’nin aktardığına göre, İsrail ile Filistinliler arasında şiddetin tırmanması üzerine Salı akşamından bu yana Almanya’nın Gelsenkirchen, Münster, Bonn ve Mannheim kentlerinde düzenlenen gösterilerde antisemitist sloganlar atıldı.

Gelsenkirchen’da yaklaşık 180 kişilik bir grup Çarşamba akşamı tren garının önündeki meydanda toplanmış, sinagoga doğru yürüyüşe başladığı sırada polis tarafından durdurulmuştu. Yahudiler Merkez Konseyi’nin Twitter hesabından paylaşılan gösteriye ait görüntülerde, kalabalığın antisemitist sloganlar attığı duyuluyordu. Gelsenkirchen’da düzenlenen İsrail karşıtı gösteri sırasında antisemitist sloganlar attığı belirtilen bir zanlının kimliği belirlendi. Polisin yaptığı açıklamaya göre, 26 yaşındaki Alman-Lübnan vatandaşı hakkında soruşturma başlatıldı.

Münster’de ise Salı akşamı düzenlenen gösteride İsrail bayrakları yakılmış, Bonn’da ise bir sinagogun girişine taşlı saldırıda bulunulmuş, olayın ardından üç zanlı gözaltına alınmıştı.

Mannheim’da kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından bir sinagogun camları kırılmıştı.

Berlin, Solingen ve Würzburg’da da İsrail bayraklarının yırtıldığı veya yakılmaya çalışıldığı eylemler gerçekleştirildi.

Bremen’de Perşembe günü düzenlenen gösteride ise olay yaşanmadığı bildirildi. Yaklaşık bin 500 kişi katıldığı gösteriye 300 kişinin katılmasının planlandığı, ancak polisin verdiği bilgilere göre bu sayıdan beş kat fazla kişinin gösteriye katıldığını açıkladı. “Filistin’e özgürlük” sloganlarının atıldığı gösteride, sıklıkla “Allah’u Ekber” diye bağırıldı. Gösteriye katılanların ellerinde Türk bayrakları da görüldü. Filistinli dernekler tarafından düzenlenen gösteride, İsrail’in varlığını sorgulayacak, İsrail’e yönelik şiddeti destekleyecek yazılı, sözlü ve görüntülü hiçbir ifadeye izin verilmedi.

Filistin yanlısı gruplar bu hafta sonu Berlin’in Kreuzberg ve Neukölln semtlerinde toplam üç gösteri düzenlemeyi planlıyor.

Steinmeier’den “Şeker Bayramı” mesajı

Ramazan Bayramı dolayısıyla iki gün önce görüntülü bir mesaj yayımlayan Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, pandemi gerekçesiyle Müslümanların bayramı dar bir çevrede kutlamalarını istemişti. Frank-Walter Steinmeier, Almanya’daki Müslümanların Ramazan Bayramını kutlama mesajında, “Müslümanların aileleri ve onların dostları için Şeker Bayramı herkesi davet eden bir bayramıdır, herkes için bir bayram” dedi. Steinmeier, “Ramazanın sonunda bu birlikteliğin iki yıldır üst üste pandeminin bize dayattığı kısıtlamalar altında gerçekleşmesi çok acı” ifadelerini kullanmış, beraber yaşanan pandemi sürecinin Almanya’da bir dini gruba ait olsun olmasın herkesi birbirine yakınlaştırmasını umduğunu söylemişti.

Steinmeier mesajında, “Bayramı bu yıl da çok dar bir çevrede kutlamak konusunda disiplin ve anlayış göstermenizi üzülerek sizden istemek durumundayım” demiş, aşı kampanyası hızlı bir şekilde ilerledikçe bu durumun değişeceğini belirterek “Bugün kısıtlamaları uymanız bütün toplumumuza yaptığınız vazgeçilmez bir katkıdır ve bunun için tüm kalbimle size teşekkür ediyorum” ifadelerini kullanmıştı. Steinmeier birlikte bayram kutlamaktan feragat eden Müslümanların yakında “çok daha büyük kutlamalarla” bir araya geleceğini umduğunu kaydetmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *