Mevlüt Çavuşoğlu Suudi Arabistan’da

Mevlüt Çavuşoğlu Suudi Arabistan’da

Türkiye, Mısır’la geliştirilmeye başlanan ilişkilerin ardından ikinci adımı Suudi Arabistan için attı. Cemal Kaşıkçı suikastından sonra gerginleşen ilişkiler yerini yumuşama rüzgarına bıraktı.

Dün Suudi Arabistan’da giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuya ilişkin açıklamasını Twitter hesabı üzerinden yaptı. Çavuşoğlu mesajında, “İkili ilişkilerimizi ele almak ve başta Mescid-i Aksa’daki saldırılar ve Filistin halkına yönelik zulüm olmak üzere bölgemizi ilgilendiren önemli konuları görüşmek üzere Suudi Arabistan’dayız.” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı, Bakan Çavuşoğlu’nun Suudi Arabistan ziyaretine ilişkin yayımladığı açıklamada, ziyaretin iki gün süreceğini ve Çavuşoğlu’nun Suudi mevkidaşı Prens Faysal bin Farhan bin Abdullah El Suud’la da görüşeceğini duyurmuştu.

Katar Emiri el Sani de Suudi Arabistan’ı ziyaret etti

Suudi Arabistan haber ajansının (SPA) haberine göre, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Cidde’deki Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı’nda Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından karşılandı.

Şeyh Temim ve Veliaht Prens, Cidde’deki Selam Sarayı’ndaki görüşmede, iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkilerinin çeşitli alanlarda geliştirilmesinin imkanlarını ele aldı. Görüşmede bölgesel ve uluslararası konulardaki gelişmeler ve bu yönde gösterilen çabalar masaya yatırıldı.

Körfez’de 3,5 yıl sonra varılan uzlaşı

Bu ziyaret, Körfez uzlaşısının ardından Katar Emiri Al Sani’nin Suudi Arabistan’a düzenlediği ilk ziyaret olma özelliğini taşıyor.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017’de “terör gruplarını desteklediği” suçlamasıyla Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmiş ve bu ülkeye ekonomik ambargo uygulamaya başlamıştı.

Katar, suçlamaları reddederken bu durum Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.

Krizin sona erdirilmesi için yürütülen çabalar ise bu yılın başında sonuç vermişti.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır Muhammed es-Sabah, 4 Ocak’ta Suudi Arabistan ile Katar arasındaki kara, deniz ve hava sınırlarının açılması için anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud da 5 Ocak’ta El-Ula kentinde düzenlenen 41. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi’nde, Katar’a ambargo uygulayan ülkelerin Doha ile diplomatik ilişkilerini yeniden tesis ettiğini ve ambargonun kaldırıldığını açıklamıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *