TİKA, Ürdün’de 21 ton gıda dağıtımına başladı

TİKA, Ürdün’de 21 ton gıda dağıtımına başladı

TİKA Ürdün Koordinatörü Abdurrahman Soylu, Ürdün Haşimi Hayır Cemiyeti (JHCO) ile işbirliği içinde ihtiyaç sahibi ailelere gıda kolilerinin dağıtımına dün başlandığını söyledi.

TİKA Koordinatörü Soylu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplamda 900 koliden oluşan 21 ton gıdanın dağıtılacağını ve dağıtım işleminin salgın tedbirlerine riayet edilerek yapıldığını ifade etti.

Kolilerde şeker, pirinç ve yağ gibi temel gıda maddelerinin yanı sıra Türk halkının samimi duygularını ifade eden sembolik bir hediyenin de yer aldığını kaydeden Soylu, söz konusu hediyenin Anadolu insanının mütevazilik ve misafirperverliğini temsil eden bir tahta kaşık olduğunu dile getirdi.

TİKA Başkanı Kayalar “Erenler Sofrası” adı altında yardımlar yapacaklarını duyurmuştu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serkan Kayalar, AA muhabirine daha önce yaptığı değerlendirmede “Erenler Sofrası” başlığı altında düzenleyecekleri ramazan programlarını anlatmıştı. Kayalar, “Dayanışma ve paylaşma ikliminin hakim olduğu ramazan ayında ülkemizin yardım elini dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak olmanın sevinci içerisindeyiz.” demişti. Kayalar, Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan genelgelerle bu yılın “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” ve “Hacı Bektaş Veli Yılı” olarak ilan edildiğini ve bu kapsamda düzenlenecek etkinliklerin Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonunda yürütülmesinin kararlaştırıldığını anlatmıştı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un başkanlığında istişare toplantıları gerçekleştirildiğini de belirten Kayalar, “Her sene ramazan ayı içerisinde düzenlediğimiz proje ve faaliyetlerimizi bu sene de Sayın Bakanımızın talimat ve yönlendirmeleriyle Anadolu’nun kalbi olarak gördüğümüz değerlerimizden ilham alarak Erenler Sofrası başlığı altında birleştirerek bir konsept oluşturduk. Anadolu Erenlerimiz bu toprakların ve bugün sınırlarımızı aşan gönül coğrafyamızın kültürel mimarlarıdır, kalbidir. Erenler Sofrası başlığı altında düzenleyeceğimiz ramazan programlarıyla da Türk halkının kalbinden tüm dünyaya anlamlı bir mesaj iletmiş olacağız.” demişti.

“Erenler Sofrası ismi altında düzenleyeceğimiz bu yılki ramazan yardımlarımızı salgın koşullarını da dikkat alarak 87 ülkedeki yüz binlerce kişiye ulaştırmayı hedefliyoruz.” diyen Serdar Kayalar, “Erenler Sofrası” aracılığıyla ulaşılacak ülkelere dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin Anadolu’dan Yunus’un, Hacı Bektaş’ın ve ayrıca Ahi Evran’ın selamlarının götürüleceğini, bir yandan yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılırrken diğer yandan kültürel değerlerin tanıtılacağını vurgulamıştı.

87 ülkeye dağıtılacak

“Afganistan’dan Arnavutluk’a, Bangladeş’ten, Etiyopya’ya, Pakistan’dan Kolombiya’ya, Azerbaycan’dan Somali’ye ve Filistin’e kadar 87 ülkeye ülkemizin yardımlarını götüreceğiz. TİKA’nın geleneksel iftar programları yerine 2020’de yaptığımız gibi bu yılki yardımlarımızı da salgın şartlarına uygun bir şekilde revize ederek ağırlıklı olarak gıda dağıtım programı şeklinde gerçekleştireceğiz.” diyen Kayalar,  Anadolu Erenlerinin, TİKA’nın aracılığıyla kurulacak sofralarda anılacağını, miras bıraktıkları mesajların asırlar sonra bile insanlara yol göstermeye devam edeceğini de belirten Kayalar, “Anadolu’nun misafirperverliği ve mütevazılığı Afrika’dan Asya’ya, Balkanlar’dan Latin Amerika’ya tüm faaliyet coğrafyamıza ulaşacak ve Türkiye, geçmişinden miras kalan yardım ve paylaşma kültürüyle tüm dünyaya örnek olmaya devam edecek.” demişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *