İstanbul ve Ankara’da 1 Mayıs gösterileri

İstanbul ve Ankara’da 1 Mayıs gösterileri

İstanbul’da Taksim’e yürümek isteyen gruplara müdahalede 244 kişi, Ankara’da izinsiz “1 Mayıs eylemi” düzenleyen 41 kişi gözaltına alındı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, “Salgın sonrasında 1 Mayıslarda yine meydanlarda olacağız” dedi.

İstanbul’da, “tam kapanma” tedbirlerine rağmen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde, Taksim Meydanı’na izinsiz yürümek isteyen gruplara polis müdahalesinde toplam 244 kişi gözaltına alındı.

Sabah saatlerinden itibaren Mecidiyeköy Meydanı, Dolmabahçe ve Barbaros Bulvarı başta olmak üzere Şişli, Beşiktaş ile Beyoğlu’nda bir araya gelen bazı gruplar, ara sokaklardan Taksim Meydanı’na yürümek istedi.

Bölgede önlem alan polis, “tam kapanma” tedbirleri kapsamında yürüyüşe izin verilmeyeceğini belirtti. Uyarılara rağmen dağılmayıp slogan atarak polise direnen gruplara müdahale edildi.

“Tam kapanma” tedbirleri ile Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri gerekçesiyle toplam 244 kişi gözaltına alındı. Şüpheliler, Vatan Caddesi’ndeki Güvenlik Şube Müdürlüğüne götürüldü.

Valilikten, sendikalara izin verildi açıklaması

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” kapsamında Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk sunma, Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakma ve basın açıklaması talebinde bulunan HAK-İŞ, TÜRK-İŞ, Birleşik Kamu İş, Vatan Partisi ve TGB, Hak Sen, DİSK, TEÇ-Sen, SİME-Sen, SAHİM-Sen, DİSK (TMMOB-TTB-KESK) sendikalarının başvurularının, salgınla mücadele ve tam kapanma tedbirlerine uygun olmak kaydıyla Valilik tarafından değerlendirilerek belirli saat aralıklarıyla bu faaliyetlere izin verildiği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “İl ve ilçe Hıfzıssıhha Meclislerince alınan sokağa çıkma kısıtlaması ve tam kapanma tedbirlerini ihlal ederek izin verilen Sendikalar dışında ve Taksim Meydanı’na çıkmak için toplanan şahıslar hakkında Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca idari işlem yapılmıştır. Kaymakamlıklarımızca 2911 Sayılı Kanun uyarınca alınan kararlara aykırı olarak toplantı ve gösteri yapmak amacıyla toplanan, güvenlik güçlerimizce yapılan tüm uyarılara rağmen dağılmayan ve mukavemetle karşılık veren toplam 212 şahıs gözaltına alınmış ve haklarında adli işlem başlatılmıştır.”

Ankara’da gözaltılar

Ankara’da izinsiz “1 Mayıs eylemi” düzenlemek isteyen 41 kişi gözaltına alındı. Çeşitli parti ve sivil toplum kuruluşları öncülüğünde Mamak ve Çankaya ilçelerinde bir araya gelen bir grup eylem yaptı. Polisin uyarısına rağmen izinsiz eylemini sürdüren gruptan 41 kişi gözaltına alındı. Sağlık kontrolünden geçirildikten sonra emniyete götürülen 41 kişi hakkında, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu”na muhalefet ve Kovid-19 tedbirlerini ihlalden işlem yapıldı.

‘1 Mayıslarda yine meydanlarda olacağız’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Twitter hesabından mesajında, 1 Mayıs’ın önceden yasaklarla anıldığını belirterek şu ifadeyi paylaştı: “1 Mayısların Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesiyle 2009 yılında ‘Emek ve Dayanışma Günü’ olarak tanınması ve resmi tatil yapılması, özgürlük ve demokrasi yolunda attığımız çok önemli bir adımdır. Salgın sonrasında 1 Mayıslarda yine meydanlarda olacağız.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *