Almanya’da 1 Mayıs gösterilerinde çatışma

Almanya’da 1 Mayıs gösterilerinde çatışma

Başkent Berlin’de 1 Mayıs nedeniyle düzenlenen gösteride, polis ile YPG/PKK yandaşlarının da aralarında bulunduğu göstericiler arasında çatışma çıktı.

Aralarında terör örgütü YPG/PKK yandaşlarının da bulunduğu göstericiler, Karl-Marx ve Erk caddelerinden Sonnenalle Caddesi’ne kadar yürüdü.

Neukölln ilçesindeki Hermann Meydanı’nda binlerce kişi toplandı. Burada polis ile göstericiler arasında çatışma çıktı. Göstericiler, taş, şişe ve çeşitli cisimleri polise attı, maytaplar yaktı, çöp bidonlarını ateşe verdi ve barikatlar kurdu.

Polis, göstericilere sert müdahalede bulunarak biber gazı kullandı. Olaylarda çok sayıda kişi gözaltına alındı, yaralananlara ilk yardım ekipleri müdahalede bulundu. Gösteride YPG/PKK flamaları ile terör örgütü ele başının fotoğraflarının taşındığı görüldü.

Fransa’da gösterilere 100 binden fazla katılım, 39 gözaltı

Başkent Paris’te sendikaların ve sivil toplum kuruluşların çağrısıyla düzenlenen 1 Mayıs etkinlikleri çerçevesinde, Republique Meydanı’nda toplanan binlerce kişi, Nation Meydanı’na kadar yürüdü. Sarı yelekliler de bu gösteriye katıldı.

Eylemde, göstericiler ile polis arasında zaman zaman arbede yaşanırken, eylemciler bir çöp bidonunu ateşe verdi, bir bankanın camını kırdı ve çevreye zarar verdi. Polis, çeşitli maddeler atan protestoculara biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, başkentteki gösteride 34 kişinin gözaltına alındığını belirtti. Lyon’da yapılan eylemde çıkan olaylarda 27 polis yaralandı, 5 kişi gözaltına alındı. Lille ve Nantes kentlerindeki gösterilerde polis, eylemcilere biber gazıyla müdahale etti.

Düzenlenen gösterilere, İçişleri Bakanlığına göre 106 bin, organizatörlere göre de 150 bin kişi katıldı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *