İslam İşbirliği Teşkilatı, Filistinlilere saldırıları kınadı

İslam İşbirliği Teşkilatı, Filistinlilere saldırıları kınadı

İİT’den yapılan yazılı açıklamada, ramazanın başından bu yana süren İsrail polisi ve radikal yerleşimci grupların saldırıları provokatif diye nitelendirilerek kınandı, Filistin halkına uluslararası koruma istendi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), İsrail’in işgali altındaki Doğu Kudüs’te Filistinlilere yönelik saldırılarını kınayan bir açıklama yayımladı. Şiddet, gerilim ve nefreti körükleyen bu tür provokatif saldırıların sorumluluğunun İsrail’e ait olduğu kaydedilen açıklamada, Filistin halkına uluslararası koruma sağlanması gerektiği vurgulandı.

Demokratik seçim vurgusu

Açıklamada ayrıca İsrail işgal güçlerinin, Doğu Kudüs’teki Filistinlilerin, demokratik seçim sürecine katılımını engelleme girişimleri de kınanarak, uluslararası toplumdan, Filistin seçimlerinin, Kudüs de dahil Filistin’in tüm bölgelerinde düzenlenmesi için destek vermesi istendi.

Saldırılar ramazanın başından beri sürüyor

İşgal altındaki Batı Şeria, Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere ve aktivistlere yönelik giderek artan saldırılarına tanık oluyor.

İsrail polisinin, 22 Nisan’da, işgal altındaki Doğu Kudüs’te teravih namazı sonrası Filistinlilere ses bombaları ve TOMA’larla müdahalesinde 105 kişi yaralanmıştı. İsrail polisi ramazan ayının başlamasıyla Şam Kapısı önünde yer alan oturma alanlarını barikatlarla kapatmıştı.

Teravih namazı sonrası söz konusu alanda oturmalarına izin verilmemesi nedeniyle Filistinliler, ramazanın ilk gününden itibaren teravih namazı sonrası Şam Kapısı’nda toplanıyor, İsrail polisi de onlara müdahale ediyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *