İsrail askerleri buldozerlerle Gazze sınırından girdi, tarlaları tahrip etti

İsrail askerleri buldozerlerle Gazze sınırından girdi, tarlaları tahrip etti

İşgalci İsrail ordusuna ait askeri araçlar, aralarında buldozerler de olduğu halde, Gazze’nin doğu ve güneyindeki sınırı yaklaşık 100 metre aşarak Filistinlilere ait arazilere zarar verdi.

Görgü tanıklarından edinilen bilgiye göre, İsrail‘e ait aralarında buldozerlerin de bulunduğu 14 askeri araç, Gazze‘nin doğusundaki Eş-Şucaiyye mahallesinin doğu sınırını yaklaşık 100 metre aştı.

Eski Nahil Avaz Kapısı yakınındaki bölgede arazilerde tahrip ve tarama faaliyeti gerçekleştiren askeri araçlar daha sonra tekrar sınırın İsrail tarafına döndü.

Gazze’nin güneyindeki Refah kentinin doğusundaki En-Nahda Mahallesi bölgesinde sınırı aşan askeri araçlar da yine bölgedeki araziyi tahrip etti.

Sınır aşma dolayısıyla İsrail güçleri ile Filistinliler arasında herhangi bir çatışmanın olduğu yönünde bir bilgi paylaşılmadı.

İsrail yönetimi, Gazze’nin kuzey ve doğu sınırından 300 metre içeriyi tampon bölge olarak kabul ediyor ve bu alana giren Filistinlere ateş açıyor veya gözaltına alıyor.

İsrail, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ni 2006’dan bu yana kara, hava ve denizden abluka altında tutuyor.

Doğu Kudüs’te teravih sonrası toplanmak isteyen Filistinlilere müdahale

Filistinliler, Mescid-i Aksa’da kılınan teravih namazı sonrası Doğu Kudüs’te bulunan Eski Şehir’in Şam Kapısı yakınına geldi. İsrail polisi, Filistinlileri dağıtmak için atlıları devreye soktu. Önceki günlerin aksine İsrail polisi ses bombası ve toplumsal olaylara müdahale aracını kullanmadı.

Yaşanan olaylarda bazı Filistinli gençler İsrail polisince gözaltına alındı. İsrail polisi ramazan ayının başlamasıyla Şam Kapısı önünde yer alan oturma alanlarını barikatlarla kapatmıştı. Filistinli gençler buna tepki olarak ramazanın ilk gününden itibaren teravih namazı sonrası Şam Kapısı’nda toplanıyor. İsrail polisi de onlara ses bombaları ve TOMA ile müdahale ediyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *