“Sonu benzemesin Menderes’e” sözlerine tepkiler

“Sonu benzemesin Menderes’e” sözlerine tepkiler

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ““Erdoğan’ın da sonu Menderes’e benzemesin” diyerek açıkça ve alçakça tehdit savuran milli irade düşmanlarına karşı hep ayaktayız. Darbeci zihniyetin zavallıları her daim karşılarında aziz milletizi bulacaktır.” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, dün akşam, KRT televizyonunda canlı yayınlanan tartışma programına katıldı. Gürkan Hacır’ın sunduğu programda gazeteciler Barış Yarkadaş, Elfin Tataroğlu ve İsmail Saymaz da yer aldı. Merkez Bankası’nın “eritildiği iddia edilen 128 dolarlık rezervi” hakkında konuşan Engin Altay daha sonra, laiklik hakkında açıklamalara geçti.

Altay, AK Parti’ye oy veren 22 milyon seçmenden en az 20 milyonunun Atatürk ve laiklikle bir sorununun olmadığını belirtti. Cumhuriyet tarihin en büyük hatasının ise Menderes’in idamı olduğunu söyleyen Altay, 27 Mayıs 1960 darbesi sonrası idam edilen Başbakan Adnan Menderes’in dinci odaklara yüz verdiğini, ardından ise Atatürk’ü Koruma Kanunu yapmak zorunda kaldığını savundu. Altay sözlerinin devamında, “Umarım Erdoğan’ın da sonu benzemesin Menderes’e” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine gazeteci İsmail Saymaz, Engin Altay’ın sözlerinin yanlış anlaşılabileceğini belirterek sözlerini açmasını istedi. Sunucu Gürkan Hacır’ın da uyarısı sonrası Altay, “Rahmetli Menderes, Atatürk’ü koruma kanunu çıkarma kanunu çıkarmak zorunda kaldı. Erdoğan da bunlara taviz verirse yeni bir kanun çıkarmak zorunda kalır. Onu söylüyorum. Bunda bir şey yok.” diye konuştu.

Tepkiler:

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Twitter hesabından verdiği yanıtta şöyle dedi:

“Yine aynı kafa! Yazıktır. Milletin gönlünde ebedileşmiş Şehid Başbakan Menderes’in sonunu hatırlatmaktan bir türlü vazgeçmiyorlar. Unutmayın! Kılıcınızın iki tarafının da kestiği o kara günler geride kaldı. #HaddiniBilEnginAltay”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Engin Altay’ın sözlerine tepki gösterdi. Altun, Twitter mesajlarında şöyle dedi:

” “Erdoğan’ın da sonu Menderes’e benzemesin” diyerek açıkça ve alçakça tehdit savuran milli irade düşmanlarına karşı hep ayaktayız. Darbeci zihniyetin zavallıları her daim karşılarında aziz milletizi bulacaktır. Bu zihniyetin millet iradesine karşı düşmanlığı tarihsel ve patolojiktir. İsmi Adnan Menderes olmuş Recep Tayyip Erdoğan olmuş farketmiyor onlar için. Vesayetlerine ve ayrıcalıklarına dokunan herkesi düşman olarak kodluyorlar.

Eski Türkiye hayalleriyle otoriterlik günlerini özleyen, milletimizin tüm değerlerini yerle bir etmek için çırpınan, ülkemizin tüm demokratik kazanımlarını geriye döndürmek için fırsat kollayan darbeci zihniyetin tehditleri anlaşılan hiç son bulmayacak. Siz kim oluyorsunuz ki sayın Cumhurbaşkanımızı geçmişte idam ettiğiniz merhum Başbakan Adnan Menderes’in sonu ile tehdit etmeye kalkıyorsunuz. Özlediğiniz o günleri çok beklersiniz. Son nefesimize kadar aziz milletimizin iradesi için mücadele edeceğiz.

Darbe ve idam tehditlerinizi siyasi programınızın bir parçası gibi yıllarca tekrarlayıp duruyorsunuz. İşbirliği yaptığınız küresel çeteleri, terör örgütü uzantıları ve vesayet odağı kalıntılarını çok iyi biliyoruz. 15 Temmuz ile birlikte aziz milletimiz kendi iradesini canı pahasına da olsa çiğnetmeyeceğini size ve işbirliği içerisinde olduğunuz küresel çetelere gösterdi. Milletimizi tehdit etmek için kullandığınız enerjiyi emperyalist prangalarınızdan kurtulmak için harcayın.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da tepki gösteren bir diğer isimdi. Soylu, Twitter mesajında Altay’ın konuşmasından ilgili kesiti de paylaştı ve şu ifadeleri kullandı:

“Tarih fukarası, cahil… Siyasete, demokrasiye, Millete inanmayan, Hâlâ darbeyi iktidar aracı gören zavallılar… “Menderes’in sonunu Erdoğan’a yakıştırmak…” Vallahi sizi, 15 Temmuz’dan beter yaparız…”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de Twitter hesabından paylaşımında tepkisini şu sözlerle gösterdi:

“Milli iradeyi ölümle tehdit edenlere meydan okuyoruz. Elinizden geleni ardınıza koymayın! Cumhurbaşkanımızı ‘Menderes’in sonu’ ile tehdit edenlere diyoruz ki, buyrun gelin, biz burdayız. Siz ‘Menderes’in sonu’ diye tehdit edin, biz milli irade diyerek dimdik karşınızdayız. Bu ülkede milli iradeye sadece katledilmeyi layık gören zihniyet hala diri. O kadar büyük acılardan sonra hala değişmiyorlar. ‘Menderes’in sonu’nu vadediyorlar milli iradeye. Ama milletimiz bu katliam siyasetine geçit vermez. Millet egemenliğine bir daha asla göz dikemezler.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *