İsrail’in ramazanda artan saldırılarına Türkiye’den eleştiri

İsrail’in ramazanda artan saldırılarına Türkiye’den eleştiri

Türk Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail’in bölgede barış ve istikrarı zedeleyen bu saldırgan politikalarına son vermesi istendi.

Siyonist İsrail yönetiminin Gazze’ye yönelik saldırılarında ramazan ayında gözlenen artışla birlikte, seçim faaliyetlerine yönelik olarak keyfi tutuklamaları, Kudüs’te namazı engellemeye yönelik faaliyetlerinin, endişe verici olduğu vurgulandı.

Dışişleri Bakanlığının açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“İsrail’in Filistin halkına yönelik baskı ve şiddet politikalarının Ramazan ayında artarak sürmesi endişe vericidir.

Mescid-i Aksa’ya yönelik kısıtlamalarla Ramazan ayında Filistin halkının ibadet özgürlüğünü engelleyen İsrail Yönetimi, işgal altındaki Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşim birimlerini genişletmeyi sürdürmekte, ayrıca bu bölgelerde yaşayan İsraillilerin Filistin halkına yönelik şiddet eylemlerine karşı herhangi bir tedbir almayarak bu saldırıları esasen teşvik etmektedir.

İsrail Yönetimi’nin ayrıca Filistinlilerin Doğu Kudüs’teki seçim faaliyetlerini önlemeye çalıştığı, ayrıca Batı Şeria’da seçim sürecini sekteye uğratmaya yönelik olarak bazı Filistinlileri keyfi gerekçelerle gözaltına aldığı görülmektedir.

İsrail savaş uçakları tarafından dün gece Gazze’ye yönelik gerçekleştirilen hava saldırıları da, İsrail Yönetimi’nin saldırgan politikalarının son örneğini teşkil etmektedir.

İsrail bölgede barış ve istikrarı zedeleyen bu saldırgan politikalarına son vermelidir.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *