Yargıtay’dan Ahmet Altan’a tahliye kararı

Yargıtay’dan Ahmet Altan’a tahliye kararı

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, FETÖ’ye ilişkin “silahlı terör örgütüne yardım” suçundan hapis cezasına çarptırılan Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkındaki hükmü bozdu.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre daire, FETÖ‘nün darbe çağrışımı davasında “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım” suçundan Ahmet Altan‘a verilen 10 yıl 6 ay hapis ile Nazlı Ilıcak hakkındaki 8 yıl 9 ay hapis cezasına ilişkin temyiz incelemesini tamamladı.

Her iki sanık hakkındaki hükmü bozan daire, tutuklu sanık Altan’ın, bozma gerekçesi ve tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak tahliyesine karar verdi.

Dairenin bozma kararını, Türk Ceza Kanunu’nun 220/7’nci maddesinde belirtilen indirimin uygulanmadığı gerekçesiyle aldığı öğrenildi.

Davanın geçmişi

Ilıcak ve Altan daha önce FETÖ’nün darbe çağrışımı davasında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmış ve “darbeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise sanıkların eylemlerinin “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçunu oluşturduğu gerekçesiyle hükmü bozmuştu.

Bunun üzerine yeniden yargılama yapan İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 Kasım 2019’da “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan Altan’a 10 yıl 6 ay, Ilıcak’a ise 8 yıl 9 ay hapis cezası vermişti.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya yeniden Yargıtaya gelmişti.

AİHM’nin dünkü kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin dün açıklanan kararında ise Ahmet Altan’ın “özgürlük ve güvenlik” ve “ifade özgürlüğü” haklarının ihlal edildiği sonucuna varılırken, “siyasi gerekçeyle tutuklandığı” tezini kabul edilmedi. Kararda ayrıca, Ahmet Altan’a yöneltilen suçların işlendiğini gösteren “makul şüpheye dayalı hiçbir bulguya rastlanamadığı” belirtildi. Karar gereği Türkiye, Ahmet Altan’a 16 bin euro manevi tazminat ödeyecek. Karara olası itirazlar için de taraflara üç ay süre tanınıyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *