Blinken: NATO güçleri ABD ile birlikte Afganistan’dan çekilecek

Blinken: NATO güçleri ABD ile birlikte Afganistan’dan çekilecek

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, ABD’den sonra, NATO müttefiklerinin de 11 Eylül’e kadar askerlerini Afganistan’dan çekeceğini açıkladı.

Blinken, NATO karargahında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşmesinden önce basına yaptığı açıklamada, ABD ve bazı müttefiklerinin 20 yıl önce 11 Eylül terör saldırılarının ardından Afganistan’a gittiğini hatırlatarak, bu ülkenin teröristler için bir yuva olmasını engellemek istediklerini ifade etti.

“Afganistan’da hedeflerimizi elde ettik. Şimdi askerlerimizi eve getirme zamanı geldi.” diyen Blinken, ABD Başkanı Joe Biden’ın birkaç saat sonra çekilmeyle ilgili açıklama yapacağını, NATO müttefiklerinin de bu yönde karar alacağını aktardı.

Blinken, Afganistan’a birlikte girme ve birlikte çıkma ilkesini başta belirlediklerini hatırlatarak, “Güçlerimizin Afganistan’dan güvenli, itinalı ve koordineli çekilmesi konusunda (NATO müttefikleriyle) gelecek haftalarda ve aylarda çok yakından çalışacağız.” dedi.

Almanya, ABD’yi takip edeceğini açıkladı

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, ARD kanalına yaptığı açıklamada, ABD’nin Afganistan’dan askerlerini 11 Eylül’de çekeceğini açıklamasının ardından konunun bugün NATO’da savunma ve dışişleri bakanlarının katılımıyla düzenlenecek toplantıda ele alınacağını söyledi.

Kramp-Karrenbauer, Almanya’nın askerlerini ABD ile Afganistan’dan çekip çekmeyeceğine ilişkin soruya da “Biz hep, ‘birlikte girdik birlikte çıkarız’ dedik. Düzenli bir geri çekilmeden yanayım. Bu nedenle bugün bu şekilde karar alınacağını varsayıyorum.” dedi.

11 Eylül’ün Alman askerleri için de çekilme tarihi anlamına gelip gelmediğine ilişkin soruya cevap veren Kramp-Karrenbauer, “Bu, planlarımızı NATO’da da ABD’nin planlarıyla senkronize etmemiz anlamına geliyor.” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, dışişleri ve savunma bakanlarının katılımıyla düzenlenen Afganistan konulu NATO Konseyi Toplantısı’na katılmak üzere NATO Karargahına geldi.

(Euronews)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *