Türkiye – Libya arasında 5 anlaşma imzalandı

Türkiye – Libya arasında 5 anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe huzurunda iki ülke arasında 5 anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe’nin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından, çeşitli anlaşmaların imza törenine geçildi.

Bu kapsamda, “Libya’da Elektrik Santrali Yapımına İlişkin Protokol”, “Libya’da 3 adet Elektrik Santrali İnşasına İlişkin Mutabakat Zaptı”, “Trablus Havalimanı Yeni Uluslararası Terminal İnşasına İlişkin Mutabakat Zaptı” ve “Trablus’ta Yeni Bir Alışveriş Merkezi İnşasına İlişkin Mutabakat Zaptı” imza altına alındı.

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Libya Devleti Milli Birlik Hükümeti Arasında Medya Alanında Stratejik İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı” ise Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Libya’nın İletişim ve Siyasi İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı Velid Ammar Muhammed El-Lafi tarafından imzalandı.

Törende ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Abdülhamid Dibeybe, iki ülke arasındaki “Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Birinci Toplantısı Ortak Bildirisini” imzaladı.

Türkiye-Libya ortak bildirisi yayımlandı

Türkiye-Libya ortak bildirisinde Libya’nın tüm sathında egemenlik, bağımsızlık, toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin muhafazasının önemi teyit edildi.

Bildiride seçimle belirlenen Başkanlık Konseyi ve Milli Birlik Hükümeti’nin yegane meşru yönetim yapısı olduğunun altı çizildi.

İki ülke, Doğu Akdeniz’de diyalog ve iş birliğini destekleyecek ve tarafların haklarını garanti altına almayı amaçlayan bölgesel bir konferans düzenleme ihtiyacını dile getirdi.

Türkiye’nin Libya’da kalıcı ve sürdürülebilir bir ateşkesin tesisi ve idamesine yönelik katkılarının önemi vurgulandı.

Ortak basın toplantısı

İmza töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Başbakanı Dibeybe ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Milli Birlik Hükümeti’ne her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Libya halkının refahı ve Libya’nın istikrarı öncelikli hedefimiz. Libya’da Hak, adalet ve meşruiyet yerine darbenin ve darbecilerin yanında saf tutanlar bu katliamlara ortak olmuşlardır.

“Libya’ya verdiğimiz destek Trablus’un düşmesini önlemiştir”

Bundan böyle önceliğimiz (Libya) Milli Birlik Hükümeti’nin yetkisinin ve egemenliğinin ülke sathına teşmil edilmesidir. Libya’ya verdiğimiz destek Trablus’un düşmesini önlemiş, yeni katliamların önüne geçmiş ve ateşkesi sağlamıştır.

“Her türlü desteği vermeye devam edeceğiz”

Türkiye olarak, (Libya) Milli Birlik Hükümetine evvel ki meşru hükümetlere olduğu gibi her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Türk özel sektörünün Libya’ya geri dönüşünü hızlandıracak adımlar üzerinde fikir birliğine vardık.

Barış, huzur ve refahın hakim olduğu bir Libya için gayretlerimizi müştereken sürdüreceğiz. Libya ile deniz yetki alanlarına ilişkin imzaladığımız mutabakat muhtırası 2 ülkenin milli menfaatini ve istikbalini güvence altına almıştır.

“150 bin doz aşı teslim edeceğiz”

Libya’ya yarın itibarıyla 150 bin doz COVID-19 aşısını teslim edeceğiz.

“Türk şirketlerinin bu projeleri yürütmesini arzu etmekteyiz”

Erdoğan’ın ardından Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe açıklamalarda bulundu.

Dibeybe’nin açıklamalarından öne çıkanlar:

Türkiye’nin Libya’da kalıcı ateşkese yönelik desteğinden dolayı müteşekkiriz. Türk kardeşlerimizle ilişkilerimizin bir model düzeyine ulaşması arzusundayız. Libya, imar alanında birçok projeye ev sahipliği yapacak.

Türk şirketlerinin bu projeleri yürütmesini arzu etmekteyiz. Türkiye ile Enerji alanındaki iş birliğini de geliştirme arzusundayız.

(TRT Haber)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *