Soylu: Her yıl bu milletle ahitleşmemizi, sözleşmemizi yeniliyoruz

Soylu: Her yıl bu milletle ahitleşmemizi, sözleşmemizi yeniliyoruz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: “Bu milletin huzurunun, emniyetinin, asayişinin, demokrasisinin, Cumhuriyet’in namus bekçisi olduğumuzu bu millete 10 Nisan’da haykırıyoruz.”

Emniyet Genel Müdürlüğü Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkanlığı bünyesinde 1518 metrekare alanda oluşturulan müzenin açılışına katılan Bakan Soylu, Polis Müzesi’nin açılışıyla Türk Polis Teşkilatının 176 yıllık adanmışlık ve fedakarlık hikayesinin anlatıldığını belirterek, şunları söyledi:

“Millet bizi doğru tanısın, bu kahraman evlatlarını doğru anlasın, bu teşkilatın kendi evladı olduğunu unutmasın. Birileri unutturmasın, karalamasın. Batı’da insanların boğazına bastırıp nefesini kesen gaddar adamlar gibi olmadığımız unutulmasın. Virüs nedeniyle evinden çıkamayan vatandaşımıza market alışverişini götüren insanlar olduğumuz unutulmasın. Dünyanın en köklü polis teşkilatlarından biri olduğumuz, başkasının 5, bizim 25 suçla mücadele ettiğimiz unutulmasın. Dünyanın en yüksek teknolojili, en kapasiteli polis teşkilatlarından biri olduğumuz unutulmasın. Hırsızdan malını, uyuşturucu satıcısından evladını, KADES’e tıklayıp katilden canını kurtarmak isteyen insanımızın umudu olduğumuz unutulmasın. Otoyoldan ceset toplamayalım diye yol kenarlarında nöbet tutan evlatlar olduğumuz unutulmasın. Üç, beş tane sorumsuz veya art niyetli insanın yalan yanlış sosyal medya mesajını kesip kırma videolarına heba edilecek kadar alelade bir teşkilat olmadığımız unutulmasın. Bekçisinden genel müdürüne kadar, narkotik köpeğinden bomba uzman köpeğine kadar, bir elbise giyip bomba düzeneğine el uzatan evladından, özel harekatçısından çevik kuvvetine, asayişinden bilgisayar başında siber dolandırıcıyı takip eden uzmanına, havacısından kurbağa adamına, büro memurundan amirine, şehidinden gazisine kadar derdi, tasası bu milletin huzurunu temin etmek olan bir teşkilat olduğumuz unutulmasın. Onun için bu müzeyi açıyoruz.”

‘Bu milletin huzurunun, emniyetinin, asayişinin, demokrasisinin, Cumhuriyet’in namus bekçisi olduğumuzu haykırıyoruz’

Soylu, konuşmasına şöyle devam etti: “Biz her 10 Nisan’ı Polis Teşkilatının kuruluş yıl dönümü olarak kutlamıyoruz. Eğer böyle yaparsak bu alelade bir kutlama olur. Bizim için 10 Nisan çok farklıdır. 10 Nisan’ı kutlamamızın amacı çok farklıdır. Biz her yıl 10 Nisan’da bu milletle ahitleşmemizi, sözleşmemizi yeniliyoruz. Bu milletin huzurunun, emniyetinin, asayişinin, demokrasisinin, Cumhuriyet’in namus bekçisi olduğumuzu bu millete 10 Nisan’da haykırıyoruz. Her yıl bu sözleşmeyi, ahitnameyi, namus bildirisini… Bizim bildirimiz namus bildirisidir. Birileri gibi gece yarısı namussuzluk bildirisi hiçbir zaman olmamıştır, olmayacaktır da.”

Müzenin açılışından dolayı ortak heyecan yaşadıklarını dile getiren Soylu, emeği geçenlere teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tebrik mesajı gönderdi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, müze açılışı için yazılı tebrik mesajı gönderdi. Mesajında Polis Müzesi’nin hayırlı olması temennisinde bulunan Erdoğan, Türk Polis Teşkilatının 176’ncı yılını kutladı. Şehit emniyet mensuplarını rahmet ve minnetle yad ettiğini belirten Erdoğan, gazilere Allah’tan sağlıklı ve uzun ömürler niyaz ettiğini bildirdi. Erdoğan, mesajında 81 ilde ve yurt dışındaki temsilciliklerde görev yapan, vatandaşın huzuru için fedakarca çalışan tüm polislere teşekkürlerini iletti.

Türkiye’nin güvenlik riskleri bakımından son derece zorlu bir coğrafyada yer aldığına işaret eden Erdoğan, mesajında şu ifadeleri kullandı: “Terör örgütlerinden uluslararası suç çetelerine, düzensiz göçten uyuşturucuya, milletimizle hesabı olan kimi güçlere kadar birçok asimetrik tehditle eş zamanlı bir mücadelenin içindeyiz. Bizim gibi bu topraklardaki bin yıllık varlığını şehitlerinin kahramanlığına borçlu olan bir ülkenin, askeri, istihbari ve güvenlik açısından güçlü olması, tercihten öte bir zorunluluktur. Türk Polis Teşkilatı, 176 yıllık tecrübesi ve donanımıyla, milletimizin yüzleştiği tehditler karşısında en büyük güven kaynağımız olmayı sürdürüyor. Her birinizin omuzlarınızdaki bu ağır yükün bilinciyle, Anayasa ve hukuk çerçevesinde vazifenizi en güzel şekilde yapacağına inancım tamdır. Biz de şimdiye kadar olduğu gibi inşallah bundan sonra da sizlerin yanında olmaya, size gereken her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Rabbim yar ve yardımcınız olsun diyor, Teşkilatımızın 176 yıllık hafızası olan Polis Müzesi’nin açılışının tekrar hayırlı olmasını diliyorum.”

Soylu, müzenin açılış tarihini kronolojiye yazdı

Konuşmaların ardından Polis Müzesi’nin oluşturulmasına katkıda bulunan kişilere hediyeleri takdim edildi. Kurdeleyi keserek müzenin açılışını gerçekleştiren Soylu, daha sonra Polis Tarihi Kronolojisi’ne müzenin açılış tarihini yazıp imzasını attı.

Program kapsamında Polis Müzesi’nin kuruluş çalışmalarını ve tanıtımını içeren video gösterildi, Polis Korosu tarafından şarkılar seslendirildi.

Kurumsal imajın güçlendirilmesine katkı sağlaması hedefleniyor

Türk Polis Teşkilatı için ilk olma özelliği taşıyan Polis Müzesi’nde Sultan Abdülmecid döneminden bugüne kadar Emniyet Teşkilatının geçirdiği safhalar, polisin kullandığı silah, mühimmat, kıyafet, haberleşme araçları ile teşkilata ait belge ve fotoğraflar yer alıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığından gerekli izinler alınarak oluşturulan müzenin, teşkilatın yaşadığı değişimi yeni nesillere aktararak halkla ilişkiler ve kurumsal imajın güçlendirilmesine katkı sağlaması hedefleniyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *