Diyanet’in teravih kararına ‘Düşünce Platformu’ndan destek

Diyanet’in teravih kararına ‘Düşünce Platformu’ndan destek

Türkiye Düşünce Platformu adlı STK, hükümetin salgınla mücadele için gerekli tedbirleri aldığı, vatandaşlara da bu konuda büyük görevler düştüğü bildirildi.

Türkiye Düşünce Platformu (TÜDP) Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Kovid-19 salgınının dünyayı esir aldığı, insanlığı çaresiz bıraktığı ve virüsün mutasyona uğradığı belirtildi.

Virüsün ilk çıktığı günden bugüne kadar vaka sayısının 133 milyona, hayatını kaybedenlerin ise 2,9 milyon sınırına dayandığına işaret edilen açıklamada, Türkiye’de de geçen yıl martta ortaya çıkan virüs nedeniyle binlerce insanın hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

Salgının üçüncü dalgasının başladığı bugünlerde hükümet ve ilgili kurumların gerekli tedbirleri ve önlemleri aldığı, vatandaşlara da bu konuda büyük görevler düştüğü vurgulanan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Yakında idrak edecek olduğumuz mübarek ramazan ayını bu yıl da salgın gölgesinde geçirmek durumunda kalacağımız ortadadır. Bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanlığımız toplumun çeşitli kesimlerle gerekli istişareleri yapmış ve sonuçta ramazan ayının önemli bir ibadeti olan teravih namazıyla ilgili halkımızın sağlığını düşünerek ve sonradan oluşabilecek bazı tezviratları önlemek amacıyla bir karar almıştır. Bahar mevsiminde olmamız sebebiyle yağışlı ve soğuk havanın etkileri devam etmekte olup ve birçok bölgemizde halen kış mevsiminin etkileri devam etmektedir. Yağış, karanlık, tehlikeli hastalık ve hastaya bakmak gibi sebeplerle dahi farz namazlarının dahi birleştirilmesine ve herkesin kendi yerinde kılmasına izin veren bir fıkıh, sünnet olan bir namazı cemaatle camide kılmak için Müslümanların hayatlarını tehlikeye atmasına elbette izin vermeyecektir. Teravih namazının karanlıkta olması, salgın dolayısı ile cemaatin sevk ve idaresinin güçlüğünü göz önüne aldığımızda herkesin namazları evlerinde kılmasının daha doğru olacağına inanmaktayız.”

Açıklamada, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın yaptığı “Yaptığımız istişareler neticesinde teravih namazını camilerde değil, evlerimizde kılmanın uygun olduğuna karar verdik.” açıklamasına destek verilirken tüm dünyayı etkileyen salgın sürecinin sona ermesi temennisinde bulunuldu.

Diyanet’in “Teravih namazı evde kılınacak” kararı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kocatepe Cami Konferans Salonunda katıldığı, ana teması “Şifa Ayı Ramazan” olan 2021 Yılı Ramazan Ayı Bilgilendirme Toplantısında, dünya genelinde yaşanan salgının tehlikesinin ve vaka ile vefat sayılarının artmaya devam ettiğine vurgu yapan Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaptığımız çok yönlü değerlendirmeler ve başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere, devletimizin yetkili organlarıyla yaptığımız çok yönlü istişareler neticesinde mevcut şartlarda teravih namazlarımızı camilerde değil evlerimizde kılmanın daha uygun olduğuna karar verdik. Elbette gönlümüz istiyordu ki teravih namazlarımızı camilerimizde kılalım, çoluğumuzla çocuğumuzla o coşkuyu camilerimizde yaşayalım. Ancak, salgın hastalık tehlikesi, teravih namazının uzun süre kapalı bir alanda kalmayı gerektirmesi, belirti göstermeyen vakaların varlığı gibi nedenlerden dolayı geçen sene olduğu gibi teravih namazlarımızı evlerimizde kılacağız. Tabii acı ve üzücü. Yani böyle bir duyuruyu yapmak benim için gerçekten çok acı ama sağlık çok önemli.”

Erbaş, İslam’a göre insan sağlığının öncelikli olduğunu belirterek, şunları söyledi: “İnsan, sağlığından olacaksa bazen haram bir şey ile kendisini o ölümden kurtarmaya ve sağlığını korumaya yönelik fetvalar verilmiştir. Dolayısıyla bizim bu konuda çok dikkatli olmamız gerekiyor. Dikkatsiz ve tedbirsiz davranarak tek bir kişinin sağlığını tehlikeye atmak büyük bir vebaldir. Ramazana özel bir ibadet olan teravih namazını cemaatle evlerimizde kılalım, cemaatle kılamıyorsak ferdi olarak kılalım. Yani çocuklarımızla birlikte cemaat yaparak evlerimizde kılarsak bu gerçekten bizim için çok iyi olacak. Böylece bu salgın şartlarında evlerimizde çok güzel bir ibadet ortamı da oluşturmuş oluruz.​​​​​​​ İnşallah hep beraber evlerimizde ailemiz ve çocuklarımızla bu güzel ibadeti yerine getirerek camilerimizde teravih namazında buluşamamanın hüznünü bir nebze de olsa gidermeye çalışırız. Şayet bu süreçte salgının seyrine göre camilerimizde teravih namazı kılabilme imkanı olursa bunun da kararını alıp milletimizle derhal paylaşırız.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *