Paşinyan, Kremlin’de Putin’le görüştü

Paşinyan, Kremlin’de Putin’le görüştü

Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ermenistan Başbakanı Paşinyan arasında “Karabağ” konusu ile birlikte, Sputnik aşısı, Ermenistan’a nükleer santral, Ermenistan ekonomisinde Rus yatırımları ve yaklaşan seçimler konuşlu.

Putin: Ermenistan ekonomisinde Rusya’nın payı yüzde 40

Putin, başkent Moskova’da Kremlin Sarayı’ndaki görüşme öncesinde yaptığı konuşmada, Karabağ’da durumun iyileştirilmesi ile ilgili konuyu görüşeceklerini ifade etti. Rusya’nın Ermenistan ile derin ve stratejik ilişkileri olduğunu vurgulayan Putin, Ermenistan ekonomisine yapılan yatırımlarda Rusya’nın yüzde 40 paya sahip olduğunu vurguladı.

Salgın döneminde düşen ikili ticaret hacminin, gelecekte eski kapasitesini geçeceğini umduğunu belirten Putin, “Ermenistan’ın gelişimi için Dağlık Karabağ bölgesinde ticari ekonomik ve ulaşım bağlantılarının yeniden oluşturulması yönündeki imkan önemli. Bunlar çok önemli hususlar.” ifadelerini kullandı.

Paşinyan: Rus askerleri bölge için çok önemli

Ermenistan Başbakanı Paşinyan da Dağlık Karabağ’daki Rus askerlerinin bölge için önemli olduğunu vurgulayarak, genel anlamda bölgeyle ilgili görüş alışverişinde bulunacaklarını kaydetti. Konuşmasında, Karabağ’da ateşkesten sonra belirlenen sürede çıkmayan ve Azerbaycan askerlerine saldıranlardan da bahseden Paşinyan, “Henüz çözülmeyen bir sorun var. Bu sorun, esir ve diğer tutukluların değişimidir. Bunların memleketine dönmesi gerekiyordu, ancak maalesef bunlar hala Azerbaycan’da bulunuyor.” diye konuştu.

Ermenistan’da nükleer enerji santrali inşaatı

Paşinyan, Karabağ meselesinin çözümüne ilişkin istişarenin önemli olduğunu dile getirerek, “Çünkü bu mesele henüz çözülmemiştir.” dedi. Rusya ile Ermenistan arasında ekonomik iş birliğinin önemli olduğunu söyleyen Paşinyan, Ermenistan’da nükleer enerji santrali inşaatını da görüşeceklerini sözlerine ekledi.

Basına kapalı görüşme

Basına kapalı gerçekleşen Putin-Paşinyan görüşmesinin gündemde Karabağ vardı.

Paşinyan görüşmede Rus barış gücünün Karabağ’daki varlığının bölgedeki istikrar ve güvenlik için önemine vurgu yaptı. Görüşmede, Ermenistan’da yaklaşan erken seçim, yeni nükleer santral inşası, iki ülke arasındaki askeri-teknik iş birliği ve koronavirüsle mücadele konuları ele alındı. Paşinyan, bir milyon doz Rus Sputnik V aşısının kendilerine sağlanacağı umudunu da görüşmede dile getirdi.

Paşinyan ile Putin görüşmesinden önce Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da Ermeni mevkidaşıyla telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bu görüşmenin de ağırlıklı konusu Karabağ oldu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *