Pakistan TikTok’u yeniden açtı

Pakistan TikTok’u yeniden açtı

Müstehcenlik nedeniyle 11 Mart’ta Peşaver Yüksek Mahkemesi’nin yasakladığı Çin menşeli TikTok uygulaması, Pakistan Telekomünikasyon Ajansı’nın 500 bin videoyu engellemesinin ardından yasak kaldırıldı.

Peşaver Yüksek Mahkemesinde, bir Pakistanlının TikTok’a karşı açtığı dava duruşması görüşüldü.

Pakistan Telekomünikasyon Ajansı (PTA) yetkililerinin de yer aldığı duruşmada, Hakim Kayser Raşid Han, TikTok üzerindeki yasağın kaldırılmasına hükmederken PTA’ya da “ahlaksız içeriklerin” söz konusu sosyal medya uygulamasına yüklenmesini engellemek için adım atma talimatı verdi. Han, PTA yetkililerine, “İyi ve kötü içerikleri ayırt edebilecek bir sisteme sahip olmalısınız. İnsanlar PTA’nın kendilerine yönelik eylemde bulunacağını bilirlerse bu tür içerikler yüklemeyeceklerdir.” dedi.

500 bin videoya ulaşım engellendi

PTA yetkilileri ise duruşmada, TikTok’a yüklenen 500 bin sakıncalı videoya ulaşımın engellendiğini açıkladı.

Mahkeme heyeti, PTA’dan detaylı bir rapor hazırlamasını isteyerek bir sonraki duruşmanın 25 Mayıs’ta görülmesine hükmetti.

Bakan Favad Hüseyin: Pakistan dikkatli adım atmalı

Öte yandan, Bilim ve Teknoloji Bakanı Çaudri Favad Hüseyin, mahkemenin TikTok üzerindeki yasağı kaldırmasının ardından Twitter’dan yaptığı açıklamada, Pakistan’ın ekonomik geleceğini etkileyebilecek bu tür kararları alırken çok dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Pakistan Telekomünikasyon Ajansı, 9 Ekim 2020’de TikTok’u “ahlaksız” içeriklerin kontrol edilemediği gerekçesiyle yasaklamıştı. Ajans, 19 Ekim 2020’de TikTok’un müstehcen ve uygunsuz içeriklerin yayılmasıyla ilgisi bulunan hesapları engelleyeceğine dair verdiği teminatın ardından TikTok’a getirilen yasaklamanın kaldırıldığını açıklamıştı.

11 Mart’ta yasak getirilmişti

Pakistan, Hindistan’ın ardından TikTok’u yasaklayan 2’nci Asya ülkesi olmuştu.

Peşaver Yüksek Mahkemesi ise 11 Mart’ta “toplumda müstehcenliği yaydığı” gerekçesiyle TikTok’un yasaklanmasına karar vermişti.

Yargıç Han, TikTok’un ülkenin kültürel değerlerine karşı müstehcenliği yaydığına işaret ederek, uygulamaya yüklenen videoların Pakistan toplumu için kabul edilemez olduğunu söylemişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *