Ekonomi Bakanı Elvan: Liberal kambiyo rejimine devam edilecek

Ekonomi Bakanı Elvan: Liberal kambiyo rejimine devam edilecek

Bakan Elvan, serbest piyasa mekanizmasından herhangi bir tavizin kesinlikle söz konusu olmayacağını, Liberal kambiyo rejiminin uygulanmasına kararlılıkla devam edileceğini bildirdi.

Para piyasalarında yaşanan hareketlilik üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan yazılı bir açıklama geldi. Bakan Elvan, makroekonomik istikrarın ön koşullarının fiyat istikrarı ve finansal istikrar olduğunu belirtti.

Bu alanlarda istikrar olmaksızın, güçlü, kaliteli ve sürdürülebilir bir büyümeye ulaşmanın mümkün olmayacağına işaret eden Elvan, “Uygulamakta olduğumuz ‘enflasyonda düşüşü önceliklendiren’ makro politika çerçevesi, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürülecektir. Maliye politikalarını, para politikasını tamamlayıcı yönde fiyat istikrarını desteklemek amacıyla uygulamaya devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

‘Serbest piyasa’dan taviz verilmeyecek

Piyasaların etkin ve sağlıklı işleyişini son derece önemsediklerini vurgulayan Elvan, şunları kaydetti: “Bu kapsamda serbest piyasa mekanizmasından herhangi bir taviz kesinlikle söz konusu olmayacak, liberal kambiyo rejiminin uygulanmasına kararlılıkla devam edilecektir. Reform paketimizde yer alan eylemler de yapısal temellerimizi daha da güçlendirecek, olası şoklara karşı direncimizi artıracaktır.”

Merkez Bankası Başkanı Ağbal görevden alındı

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *