Dışişleri Bakanlığından ‘sözleşmeden çekilme’ yanıtı

Dışişleri Bakanlığından ‘sözleşmeden çekilme’ yanıtı

Dışişleri Bakanlığı, uluslararası tepkiler karşısında yaptığı açıklamada, İstanbul Sözleşmesi içeriğindeki unsurların ve çeşitli uygulamaların kamuoyunda hassasiyet yarattığı ve eleştirilere neden olduğu belirtildi.

İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararının ardından ABD ve bazı Avrupa ülkelerinden gelen tepkilerin ardından Türk Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yayımladı. Açıklamada mevzunun kamuoyunda hassasiyet ve tepki oluşturduğu, kadınla ilgili yasal güvencenin sağlanmış olduğu, kadına şiddete karşı gerekli tüm tedbirlerin ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte alındığı ve sürdürüldüğü belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye Cumhuriyeti, haklarının il1erletilmesinde, toplumsal rolünün güçlendirilmesinde ve şiddete karşı korunmasında daima kadının yanında olmuştur.

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi, kadına karşı şiddetle mücadele etme temel amacıyla hazırlanmış bir Sözleşmedir. Bununla beraber, Sözleşme içeriğindeki unsurlar ve çeşitli uygulamalar kamuoyunda hassasiyet yaratmış ve eleştirilere neden olmuştur. Esasen Avrupa Konseyi içinde de pek çok ülkede Sözleşme’ye ilişkin tartışmalar yaşanmakta olup, Sözleşme’yi imzalayan bazı ülkeler, onaylamaktan imtina etmişlerdir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Sözleşme’den çekilmesi, kadına karşı şiddetle mücadeleden ödün verme olarak yorumlanmamalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal mevzuatında kadın hakları en ileri normlarla güvence altına alınmıştır. Ülkemiz bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da kadına karşı şiddete sıfır tolerans anlayışı, ayrıca kadın haklarının daha da güçlendirilmesi ve kadına karşı şiddetle mücadelenin daha etkin sürdürülmesi amacıyla gerekli tüm tedbirleri ilgili kurum ve kuruluşlarıyla birlikte almaya devam edecektir.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *