Avrupa’dan “İstanbul sözleşmesi” kararına tepkiler

Avrupa’dan “İstanbul sözleşmesi” kararına tepkiler

Karar, Avrupa genelinde tepki ile karşılanırken, bazı ülkelerin dışişleri bakanlıkları mesaj yayınlayarak karardan üzüntü duyduklarını bildirdiler.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri

BBC’nin aktardığına göre, Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nin Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric, sözleşmeden çıkılmasını “yıkıcı bir haber” olarak değerlendirdi. Buric, İstanbul Sözleşmesi’nin altın bir standart olduğunu öne sürerek, “Bu hamle, kadınları ve kızları koruma mücadelesinde büyük bir gerileme. Yalnızca Türkiye’de değil, Avrupa’da ve ötesinde de kadınların korunmasını tehlikeye atıyor” dedi.

Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü

Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Nacho Sanchez Amor da Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Mevcut Türkiye hükümetinin gerçek yüzü bu: hukukun üstünlüğünü tamamen gözardı etmek ve insan haklarından tam geriye dönüş” mesajını verdi.

Ülke dışişleri bakanlıkları da gelişme ile ilgili açıklamalar yapıyor.

Almanya

Almanya Dışişleri Bakanlığı, bu gelişmenin “tüm Avrupa’ya ve daha da önemlisi Türkiye’deki kadınlara kötü bir sinyal olduğunu” söyledi.

Fransa

Fransa Dışişleri Bakanlığı ise karardan üzüntü duyulduğunu ve bu adımın insan haklarına saygı anlamında yeni bir gerileme anlamına geldiğini vurguladı. Açıklamada, “Bu karar temel olarak, Fransa’nın yanlarında olduğu, Türk kadınlarını etkileyecek” denildi.

İspanya

İspanya’nın Dışişleri Bakanı Arancha González Laya da Twitter hesabı üzerinden karardan duyduğu üzüntüyü belirten bir mesaj paylaştı. Laya mesajında, İstanbul Sözleşmesi’nin “kadına karşı şiddeti ortadan kaldırmak için temel bir araç” olduğunu söyledi.

Finlandiya, Norveç, Danimarka

Kadın başbakanlar tarafından yönetilen Finlandiya, Norveç ve Danimarka ve İzlanda’dan da üzüntü mesajları yayınlandı. Finlandiya Dışişleri Bakanlığı mesajında da “Kadına şiddete karşı daha fazla uluslararası işbirliğine ihtiyacımız var. Daha az değil…” denildi. Norveç Dışişleri Bakanlığı mesajında ise “İstanbul sözleşmesi kadın ve kızları şiddete karşı ortak çalışma ile korumak konusunda çok kritik. Kadın hakları insan haklarıdır” denildi.

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’ NAS MI DEĞİL Mİ?

İstanbul Sözleşmesine ruhunu veren ideoloji

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *