New York Valisi, cumhuriyetçiler ile demokratlar arasında kaldı

New York Valisi, cumhuriyetçiler ile demokratlar arasında kaldı

Vali Cuomo’ya yönelik 6 kadın tarafından ortaya atılan cinsel taciz iddiaları üzerine başlayan tartışma devam ediyor.

Demokrat başkanın demokratlarla çelişen sözleri

Beyaz Saray’da, gazetecilerin konuyla ilgili sorularına yanıt veren Başkan Joe Biden “Soruşturma devam ediyor ve bize neler getireceğini görmemiz gerektiğini düşünüyorum.” dedi. Demokrat Başkan Biden’ın bu ifadesinin, Cuomo’ya istifa çağrısında bulunan Demokrat Partinin diğer önemli isimleri ile çelişmesi dikkati çekti.

New York eyaletinin Demokrat Senatörleri Chuck Schumer ve Kirsten Gillibrand, Cuomo’nun New York halkının güvenini kaybettiğini ve istifa etmesi gerektiğini savunuyor. Konuya ilişkin ABC’ye değerlendirmede bulunan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi ise söz konusu kadınların iddialarının saygıyla ele alınması gerektiğini ve bunun ciddi bir durum olduğunu ifade etti. Pelosi, “Vali, New York’u seviyor, eyaleti efektif bir şekilde yönetip yönetemeyeceği konusunda kalbine bakmalı.” diye konuştu.

Eyalet Meclisi’nin soruşturma kararı

New York Eyalet Meclisi, 12 Mart’ta, 6 kadının ortaya attığı cinsel taciz iddiaları nedeniyle Cuomo hakkında azil soruşturması açılmasına karar vermişti. New York Eyalet Kongresinin 59 üyesi, 11 Mart’ta yayımladıkları ortak açıklamada, taciz iddiaları üzerine, Vali Cuomo’ya istifa çağrısında bulunmuştu.

Cumhuriyetçiler azlini istiyor

Eyalet Meclisinin Cumhuriyetçi grubu lideri Will Barclay, 9 Mart’ta, hakkındaki taciz iddiaları nedeniyle Cuomo’nun azli için tasarı hazırladıklarını duyurmuştu.

Azil davası sürecinde, soruşturma komitesinin incelemesinden sonra tasarının, oylama için meclis genel kuruluna getirilmesi gerekiyor. Tasarı, 150 sandalyeli meclisten salt çoğunluk olan 76 oyla geçerse 63 kişilik eyalet senatosunda yargılamanın başlaması ve sonunda yapılacak oylamada Cuomo’nun azli için senatonun salt çoğunluğunun “evet” demesi gerekiyor.

Cuomo hakkındaki iddialar

Vali Cuomo’un eski danışmanı Lindsey Boylan, 24 Şubat 2021’de “Medium” adlı internet sitesinde yayımladığı makalede, Cuomo’nun 2018’de ofisinde kendisine uygunsuz davranışta bulunduğunu iddia etmişti.

New York Times’a 27 Şubat’ta açıklama yapan Cuomo’nun eski danışmanlarından 25 yaşındaki Charlotte Bennett de 63 yaşındaki valinin geçen baharda kendisine cinsel içerikli bazı sorular sorduğunu öne sürmüştü.

Fotoğrafçı Anna Ruch (33), New York Times’a 2 Mart’ta yaptığı açıklamada, Eylül 2019’daki bir düğünde Cuomo’nun kendisine “şaşırtacak ve utandıracak şekilde yaklaşımda bulunduğunu” iddia etmişti.

Ana Liss ve Karen Hinton adlı iki eski çalışan da 7 Mart’ta Wall Street Journal’a, Cuomo’nun kendilerine uygunsuz davranışlarda bulunduğunu anlatmıştı.

“Times Union” gazetesinde 10 Mart’ta yer alan haberde de kimliği açıklanmayan bir kadın, 2020 sonlarında Cuomo’nun kendisini valilik konutuna çağırarak, uygunsuz şekilde dokunduğunu öne sürmüştü.

Cuomo özür diledi, istifa etmeyeceğini söyledi

Cuomo da 28 Şubat’ta yaptığı yazılı açıklamada, bazı davranışlarının “istenmeyen flört” olarak yanlış yorumlandığını, etrafındakilere daha hassas ve mesafeli yaklaşması gerektiğini anladığını belirterek, özür dilemiş ancak istifa etmeyi düşünmediğini kaydetmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *