‘Kosova gibi bir ülkenin böyle bir karar alması!’

‘Kosova gibi bir ülkenin böyle bir karar alması!’

Hamas sözcüsü Kazım: “Bazı Arap ülkelerinin, işgal yönetimi ile attığı normalleşme adımları, Kosova gibi bir ülkeyi böyle bir karar almaya teşvik etmiştir.”

Hamas Sözcüsü Hazım Kasım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kosova’nın aldığı karara tepki gösterdi. “Kosova’nın Kudüs’te büyükelçilik açması, uluslararası kararların ve insan hakları sözleşmelerinin ihlalidir. Bazı Arap ülkelerinin, işgal yönetimi ile attığı normalleşme adımları, Kosova gibi bir ülkeyi böyle bir karar almaya teşvik etmiştir.” diyen Kasım, Kudüs’ün, Filistin ve Arap kimliğini korumaya devam edeceğini vurguladı.

Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, Kosova’nın Kudüs Büyükelçiliğinin açıldığını ve faaliyete başladığını duyurmuştu.

Kosova-İsrail anlaşması

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın ev sahipliğinde Eylül 2020’de Beyaz Saray’da bir araya gelen Sırbistan ve Kosovalı liderler, ekonomi alanında normalleşme konusunda anlaşma imzalamıştı.

Anlaşma ile Kosova’nın İsrail ile diplomatik ilişkilerini başlatması ve büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması, İsrail’in ise Kosova’yı bağımsız bir devlet olarak tanıması, Sırbistan’ın da İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması kararlaştırılmıştı.

Kosova ile İsrail arasında diplomatik ilişkilerin resmen başlatılmasına yönelik anlaşma 1 Şubat’ta imzalanırken, aynı gün İsrailli yetkililer, Kosova’nın Kudüs’te büyükelçilik açmak için yaptığı başvuruyu onayladığını açıklamıştı.

İlgili haberler

Trump, Hoti ile görüşüp Netanyahu’yu aradı: Kosova İsrail’le normalleşecek!

Kosova Başbakanı Hoti, Trump’ın huzurunda!

Kosova Başbakanı Hoti: ‘Kudüs’te büyükelçilik açmakta kararlıyız’

Kosova’da bir dönem sona mı eriyor?

Kosova’da yargı süreci siyasi tasfiyeye dönüştü

Kosova, İsrail’le diplomatik ilişkilerini başlattı

Kosova, Kudüs’te büyükelçilik açtı

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *