Kosova, Kudüs’te büyükelçilik açtı

Kosova, Kudüs’te büyükelçilik açtı

Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanlığı, Kosova’nın Kudüs Büyükelçiliğinin açıldığını ve faaliyete başladığını ilan etti.

Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, törensiz gerçekleştirilen açılışa, Kosova yetkililerinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını şartları nedeniyle katılamadığı bildirildi.

Kosova İsrail’e taahhüdünü yerine getirdi

Büyükelçiliğin açılmasıyla Kosova ve İsrail arasındaki ilişkilerin ilerlemesinin hedeflendiği belirtilen açıklamada, Kosova devletinin uluslararası arenadaki konumunun güçlendirileceği ileri sürüldü.

Açıklamada, elçilik tabelasının ve Kosova bayrağının İsrail’deki Kosova Büyükelçiliğine yerleştirilmesiyle, Kosova hükümetinin Kudüs’te diplomatik misyon kurma taahhüdünü yerine getirdiği kaydedildi.

Kosova ve Sırbistan imzaları Trump’ın önünde atmıştı

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın ev sahipliğinde Eylül 2020’de Beyaz Saray’da bir araya gelen Sırbistan ve Kosovalı liderler, ekonomi alanında normalleşme konusunda anlaşma imzalamıştı.

Anlaşma ile Kosova’nın İsrail ile diplomatik ilişkilerini başlatması ve büyükelçiliğini Kudüs’te açması, İsrail’in Kosova’yı bağımsız bir devlet olarak tanıması, Sırbistan’ın da İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması kararlaştırılmıştı.

Kosova ile İsrail arasında diplomatik ilişkilerin resmen başlatılmasına yönelik anlaşma 1 Şubat’ta imzalanırken; aynı gün İsrailli yetkililer, Kosova’nın Kudüs’te büyükelçilik açmak için yaptığı başvuruyu onayladığını açıklamıştı.

İlgili haberler

Trump, Hoti ile görüşüp Netanyahu’yu aradı: Kosova İsrail’le normalleşecek!

Kosova Başbakanı Hoti, Trump’ın huzurunda!

Kosova Başbakanı Hoti: ‘Kudüs’te büyükelçilik açmakta kararlıyız’

Kosova’da bir dönem sona mı eriyor?

Kosova’da yargı süreci siyasi tasfiyeye dönüştü

Kosova, İsrail’le diplomatik ilişkilerini başlattı

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *