İsviçre, çalınan varlıklarının minik bir kısmını Tunus’a iade etti

İsviçre, çalınan varlıklarının minik bir kısmını Tunus’a iade etti

Tunus Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, İsviçre’den 1.27 milyon doların Tunus’a transfer edildiği bildirildi. Bin Ali döneminde yurt dışına kaçırılan varlıkların toplamı ise 23 milyar dolar.

Tunus Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsviçre’nin, Tunus Merkez Bankasına 3,5 milyon dinar (1,27 milyon dolar) transfer ettiği belirtildi.

Açıklamada, transfer dilen miktar her ne kadar az olsa da ciddi çalışma ve takibin geriye kalan miktarın da iade edilmesine katkı sağlayacağını gösterdiği aktarıldı.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva ile 17 Aralık 2020’deki görüşmesinde, Tunus’un Avrupa Birliğindeki (AB) ülkelere kaçırılan finansal varlıklarının geri getirilmesi gerektiğini belirtmişti.

Said, Eylül 2020’de Tunus’un devrik lideri Zeynel Abidin Bin Ali döneminde yurt dışına kaçırılan varlıklarının araştırılması için bir komite kurulduğunu duyurmuştu.

Kaçırılan miktar 23 milyar dolar

Tunus, söz konusu varlığa ilişkin resmi bir meblağ paylaşmadı ancak yerel sivil toplum kuruluşu Mali Şeffaflık Örgütü, bu miktarı yaklaşık 23 milyar dolar olarak açıklamıştı.

Tunus Merkez Bankası, 2015 yılında yayımladığı bir raporunda kaçırılan mal varlığının özellikle İsviçre, Fransa, Kanada, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, İtalya, İspanya, Lübnan ve Lüksemburg’da bulunduğunu duyurmuştu.

İsviçre’nin neden bu miktarda ödeme yaptığı, gerçek miktarın ne kadar olduğu ve bunun geri ödemesine ilişkin ise henüz bir bilgi bulunmuyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *