Hamas’ın kendi içinde yaptığı seçimlere ilişkin açıklama

Hamas’ın kendi içinde yaptığı seçimlere ilişkin açıklama

Bu yıl El Fetih’le birlikte yapılması planlanan seçimler öncesinde Hamas, kendi içindeki seçimleri yeniledi. Seçimler Mart ayı sonuna kadar sürecek.

Hamas‘ın resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniye‘nin, seçim sonuçlarına göre Hamas’ın Gazze sorumlusu seçilen Yahya Sinvar ve rakibi Nizar Avadallah ile telefon görüşmesi yaptığı belirtildi.

Görüşmede “Hareketin iç seçimleri nedeniyle birçok taraftan övgüler aldık” diyen Heniye, Hamas’ın liderleri ve bağlılarının ortaya koymuş olduğu kardeşlik ruhunu överek, Sinvar’ı tebrik etti ve liderlik görevini sürdürmekteki gücüne güvendiğini dile getirdi.

Avadallah’tan da övgüyle bahseden Heniye, kendisinin Hamas Hareketi içindeki yerine bakılmaksızın önderlik rolünün devam ettiğini vurguladı.

Hamas’ın 18 Şubat’ta başlayan iç seçimlerine ilişkin dün açıklama yapan Heniye, Yahya Sinvar’ın Gazze sorumlusu olarak seçildiğini duyurmuştu.

Abluka altındaki Gazze, işgal altındaki Batı Şeria ve Filistin dışında süren Hamas’ın seçimlerinin mart ayı sonunda bitmesi planlanıyor.

Filistin’de seçimler

Mahmud Abbas tarafından yayınlanan kararnameye göre 22 Mayıs’ta yasama seçimleri, 31 Temmuz’da devlet başkanlığı seçimleri gerçekleştirilecek. Hamas seçimlere katılacağını duyururken, İslami Cihad katılmayacağını ilan etmişti.

Filistin’de seçimler 14 yıl aradan sonra neden şimdi?

İslami Cihad: Filistin seçimlerine katılmayacağız

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *