İlahiyatçı dekan atamasına Mimarlar Odası’ndan tepki

İlahiyatçı dekan atamasına Mimarlar Odası’ndan tepki

Hitit Üniversitesi’nde 4’üncü dekan vekilliğine ataması yapılan Prof. Halil İbrahim Şimşek’e tepki gösteren Mimarlık Odası Ankara Şubesi, “Cumhuriyet değerlerinden ve Laiklikten” uzaklaşıldığı tepkisi verdi.

Fen Edebiyat Fakültesine de atandı

2019 yılında Prof. Dr. Ali Osman Öztürk’ün Hitit Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasıyla birlikte, Bayburt Üniversitesi’nden nakli yapılarak rektör yardımcılığı görevine getirilen Prof. Dr. Halil İbrahim Şimşek, bir fakültenin daha dekan vekilliği görevine getirildi.

Uzmanlık alanı Temel İslami Bilimler olan Şimşek, Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi dekan vekilliği, Spor Bilimleri dekan vekilliği ve Turizm Fakültesi Dekan vekilliği görevine ilaveten Fen Edebiyat Fakültesi dekan vekilliği görevine de atandı.

Şimşek, geçmişte Ensar Vakfı Çorum Şubesi’nde başkan yardımcılığı görevini yürütmüştü.

Mimarlar Odası’nın tepkisi

Cumhuriyet gazetesinin aktardığına göre, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden yapılan açıklamada, Şimşek’in atanmasına tepki gösterildi. Açıklamada, “Atama, Cumhuriyet değerlerinden, laiklik ilkesinden ve bilimsel eğitimden ne kadar uzaklaşıldığını, yönetenlerin şirazesinin ne denli bozulduğunu bir kez daha göstermekte. Mimarlık ve tasarım bölümleri için öncelikli gereklilikler eleştirel düşünce, bilimsel bilgi ve yaratıcı zekâdır. Tersinin gerçekleşmesi halinde karşılaştığımız tablo, deprem başta olmak üzere yaşanan afetlerde ‘takdiri ilahi’ diyenler olmakta. İlahiyatçı Halil İbrahim Şimşek, Mimarlık Fakültesi’ne vekâlet edemez, mimar olmayan yerde mimarlık eğitimi verilemez” denildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *