İsrail, büyükelçilikleri Kudüs’e taşıma baskısı yapıyor

İsrail, büyükelçilikleri Kudüs’e taşıma baskısı yapıyor

Siyonist İsrail medyası, İsrail hükümetinin, ülkelere, büyükelçiliklerini Kudüs’e taşımaları karşılığında Kovid-19 aşısı temin planını duyurdu.

İşgalci İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberine göre, Honduras, yakın zamanda İsrail stoklarından 5 bin Kovid-19 aşısı alacak. Haberde, adını vermek istemeyen bir kaynağın, Honduras’tan bir uçağın aşıları almak için yakında geleceğini, yine benzeri şekilde Guatemala ve Çekya‘nın da bir miktar aşı alacağını ilettiği belirtildi.

Aynı kaynak, Guatemala’nın ABD’den sonra büyükelçiliğini Kudüs’te açan ikinci ülke olduğunu hatırlatarak Honduras ve Çekya’nın da benzeri adımları atacağı konusunda söz verdiklerini vurguladı.

Savunma Bakanı Gantz: Bu adım gayrimeşru

Öte yandan Savunma Bakanı Benny Gantz ise Başbakan Binyamin Netanyahu’nun böyle bir adım atmasını gayrimeşru bir iş olarak niteledi.

Gantz Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Gerçek şu ki Netanyahu, İsrail vatandaşlarının ödediği vergilerle alınan aşılar üzerinden hesapsız bir ticaret yapıyor belli ki kendisi bir devleti değil, bir krallığı yönettiğini sanıyor” ifadelerini kullandı.

Böyle bir adımın hükümet tarafından tartışılarak onaylanması gerektiğine işaret eden Gantz, “Ancak güvenlik, politik ya da sağlık konusunda zorunlu bir durum böyle bir adım atmaya gerekçe olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Sembolik miktarlar açıklaması

Netanyahu’nun basın ofisinden dün yapılan yazılı açıklamada, geçen aydan bu yana kullanılmayan sınırlı miktarda aşı biriktiği, dolayısıyla Filistin’e tıbbi ekipman ve İsrail’e başvuran birkaç ülkeye de sembolik miktarlarda aşı sağlanacağı bildirilmişti.

8.8 milyon nüfuslu işgalci İsrail devleti bugüne kadar yaklaşık 6.8 milyon aşılama yapmış durumda. Ülkelere vaad edilen aşıların miktarının oldukça düşük olması başka hesaplar olabileceğini akla getiriyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *