ABD’de gündemdeki tartışma Biden’ın köpekleri

ABD’de gündemdeki tartışma Biden’ın köpekleri

Pandemiye ve kışa teslim olan ABD’de, Başkan Biden’ın köpeğinin ‘bakımsızlığıyla’ uğraşan muhafakazar kanalın yayını büyük tepki çekti.

Newxmax’te cuma günü iki tarihçi konuğuyla programa çıkan sunucu Greg Kelly, ABD Başkanı Joe Biden’ı köpeği Champ’a doğru düzgün bakmamakla suçladı. “Köpeği gördünüz mü? Biraz bakımsız mı gözüküyor” diye soran Kelly, “Bu köpeğin bir banyoya, bir tarağa ve her türlü sevgi ve bakıma ihtiyacı var” iddiasında bulundu. “Daha önce Beyaz Saray’da hiç böyle bir köpek görmemiştim” diye devam ederek Champ’i diğer başkanlık köpekleriyle kıyaslayan Kelly, Bill Clinton’ın Buddy’sini, George H.W. Bush’un Millie’sini andı. “Çok güzel köpek” diye nitelediği Millie’ye çok iyi bakan bir çalışan grubu olduğunu anlatan Kelly, Champ’in ise araba mezarlığındaki köpekler gibi gözüktüğünden, iyi bakılıyormuş gibi gözükmediğinden söz etti.

Konuk tarihçi Craig Shirley de Kelly’ye hak verip “Çok kirli ve dağınık gözüküyor, Millie veya Victory gibi başkanlık köpeklerine veya daha önce Beyaz Saray’dan geçmiş hiçbir köpeğe benzemiyor” dedi.

Bu değerlendirmelere karşı sosyal medyada tepki çığ gibi oldu.

Spor-siyaset yorumcusu Keith Olbermann, siteye, sunucusuna ve konuklarına hitaben meşhur İngilizce küfrü tweetleyerek şöyle devam etti: “Bu 12 yaşında, yaşlı bir Alman kurt köpeği ve siz onun görünüşüne hakaret ediyorsunuz, öyle mi? Sizin herhangi birinizden çok daha iyi formda ve hepinizin toplamından daha akıllı.”

​George H.W. Bush yönetiminde Başkan Yardımcısı Dan Quayle’ın genel sekreterliğini yapmış olan siyasi yorumcu Bill Kristol, “Biden’ın köpekleri, Newsmax’in insanlarından iyidir” diye tweetledi.

Citizen Lab kıdemli araştırmacısı John Scott-Railton da Newsmax’teki sohbetin kilit sözlerini aktarıp “Champ bana çok iyi bir oğlan gibi gözüktü” dedi.

Komedyen Mike Birbiglia da siteye, sunucusuna ve konuklarına hitaben “Böyle bir zamanda bunu haber yapmaktan utanmalısınız” diyerek Kovid-19’dan 500 bin Amerikalının öldüğünü, kar fırtınası nedeniyle Teksas eyaletinde günlerdir elektriğin kesik olduğunu ve küresel çapta pandemi, gıda kıtlığı krizleri yaşandığını hatırlattı.

Başka pek çok kullanıcı da Champ’in insan yaşına çevrildiğinde 80 yaşında olduğunu hatırlatarak Newsmax’i böyle bir yayın yaptığı için kınadı.

(Sputnik)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *