Mehmet Görmez: Günümüzde dindarlık ahlâk üretmiyor

Mehmet Görmez: Günümüzde dindarlık ahlâk üretmiyor

Din ve ahlak arasında ve bağlacının dahi bulunmaması gerektiğini ifade eden İslam Düşünce Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, günümüzde ‘dindarlığın’ ‘ahlak’ üretmediği görüşünü dile getirdi.

Diyanet İşleri Eski Başkanı ve İslam Düşünce Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bugün Ankara’da Stratejik Düşünce Enstitüsü’nde (SDE) “Değerler Krizini Aşmak” başlıklı bir konferansta konuştu.

İslam dünyasının içerisinde bulunduğu sosyal krize ve değerlerin yozlaşmasına yönelik sorun eksenli tespitlerini ve bu krizden çıkılmasına yönelik çözüm önerilerini paylaşan Görmez dikkat çeken tespitlerde bulundu. Görmez, günümüzde dindarlığın ahlak üretmediği görüşünü dile getirdi. 

İnsanın yaratılışının ve dünyaya gönderilmesinin bir ceza değil, yükseliş olduğuna vurgu yapan Mehmet Görmez, “Beşer-Adem-İnsan ilişkisi içerisinde değerlendirecek olursak, insanın dünyaya gelişiyle birlikte beşeriyetten ademiyete teşrif ettirildi.” dedi.

İçinde bulunduğumuz dönem içerisinde insanlığın birçok krizle yüzleştiğini ama bu krizlerin en büyüğünün ‘değerler krizi’ olduğunu ifade etti ve bu durumun da insanın varlık krizi ile ilişkili olduğuna dikkat çekti.

Bir diğer krizin ise, seyretme ve seyredilme hastalığı olduğunu ifade eden Görmez, müşahedesiz bir bakışın bizi anlamsızlaştırdığını belirtti. Müşahede ile seyrin arasındaki farka istinaden ise seyrin neticesinde karşımızda bir ağaç göreceğimizi ama müşahedenin bizlere ağaç varoluşunu görmemizi sağladığını ifade etti.

Din-ahlak ilişkini de değerlendiren Görmez içinde bulunduğumuz değerler krizinin bir diğer müsebbibinin ise din ve ahlakı bir birinden ayrı bağlamlarda değerlendirmemiz olduğunu belirtti, din ve ahlak arasında ve bağlacının dahi bulunmaması gerektiğini vurguladı. Görmez, ayrıca günümüzde dindarlığın ahlâk üretmediğine de dikkat çekti.

(Milli Gazete)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *