Türkiye’den ABD’ye Osman Kavala yanıtı

Türkiye’den ABD’ye Osman Kavala yanıtı

Osman Kavala’nın serbest bırakılmasını talep eden ABD’ye, “Osman Kavala hakkında bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçleri devam etmektedir.” cevabı verildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün Osman Kavala’ya ilişkin açıklaması hakkında sorulan soruya şu cevabı verdi:

“ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapan açıklamasına yanıtımızı 28 Temmuz 2020 tarihinde vermiştik. Aynı içerikteki ikinci açıklamanın da hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmadığını tekrar hatırlatmak isteriz.

Osman Kavala hakkında bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçleri devam etmektedir. Herkes bu süreçlere saygı duymak zorundadır.

AİHM’in Osman Kavala kararının icrasının takibi Avrupa Konseyi Delegeler Komitesi’nin insan hakları konulu toplantısında gerçekleştirilmektedir. Hükümetimiz bu çerçevede gerekli bilgileri sunmaktadır.

Türk demokrasisine darbe girişiminde bulunan FETÖ elebaşının ülkemize iadesi konusunda hukuki süreçleri bahane gösteren bir ülkenin, Türkiye’de devam eden bir hukuki sürece müdahale etme gayreti ilkesiz ve tutarsız bir yaklaşımdır.

Türkiye bir hukuk devletidir. Hiçbir devlet veya hiç kimse Türk mahkemelerine yargı süreçleri hakkında emir veremez.”

ABD’nin açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de bir süredir tutuklu bulunan Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapılmıştı. “Kavala’ya yönelik şüpheli suçlamalar, gözaltına alınması ve yargılanmasının sonuçlanmasında hakkındaki davaların birleştirilmesiyle yaşanan gecikme hukukun üstünlüğü ve demokrasi ilkelerine gölge düşürüyor” denilen açıklamada, Türkiye’ye Kavala’nın serbest bırakılması yönündeki AİHM kararının uygulanması ve davayla ilgili yerel yasalar ile uluslararası yükümlülükler çerçevesinde adil, şeffaf ve hızlı bir çözüm bulunması çağrısında bulunulmuştu.

Açıklamada ayrıca, aynı davada yargılanan Amerikan vatandaşı Henri Barkey ile ilgili olarak da, “ABD vatandaşı Dr. Henri Barkey’nin bu temelsiz davalara konu olmasını da kaygıyla izliyoruz” denilmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *