Biden’dan Çin’le ilgili iki karar

Biden’dan Çin’le ilgili iki karar

ABD’deki okulların Çin’in Konfüçyüs Enstitüleri ile olan anlaşmalarını İçişleri Bakanlığına bildirme zorunluluğunu kaldıran ABD Başkanı Biden, Pentagon’da ‘Çin Görev Gücü’ adlı bir birim kurulduğunu bildirdi.

ABD Başkanı Joe Biden, Amerikan okullarındaki Çin nüfuzunu denetleme politikasından geri adım attı.

Beyaz Saray’daki Yönetim ve Bütçe Ofisi bünyesinde faaliyet gösteren Bilgi ve Düzenleme İşleri Ofisinin (OIRA) internet sitesi “reginfo.gov”daki bilgilere göre, 31 Aralık 2020’de eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde İçişleri Bakanlığının uygulamasına yönelik teklif edilen, “Öğrenci değişimi ve ziyaretçi programı için yetkili okulların, Çin’in Konfüçyüs Enstitüleri ile olan anlaşmalarının içeriklerini İçişleri Bakanlığına bildirmelerini zorunlu kılma” başlıklı yönetmelik, ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden tarafından 26 Ocak’ta geri çekildi.

İçişleri Bakanlığına bağlı Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza (ICE) Sözcüsü de kuralın kaldırıldığını doğruladı.

Daily Caller’a konuşan ICE Sözcüsü, Biden’in yönetiminin yönetmeliği geri çekme nedenini ayrıntılı şekilde açıklamazken, yeniden teklif edilip edilmeyeceği konusunda ise konuşmayı reddetti.

Söz konusu okullara geçen sene mektup gönderilmişti

ABD Dışişleri Bakanlığı ile Eğitim Bakanlığı, Ekim 2020’de Konfüçyüs Enstitüleri ile ortak dil programları yürüten okullara gönderdiği mektupta, bu kurumların Çin Komünist Partisi’nin ideolojik ve siyasi amaçları doğrultusunda eğitim kurumlarında ifade özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik kullanılabileceği uyarısında bulunmuştu.

Mektupta, üniversite ve okullara, “kurumların faaliyetlerin izlenmeleri ve eğitim ortamının korunması için gerekli tedbirleri almaları” tavsiye edilmişti.

Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde yürürlüğe koyduğu yeni Ulusal Güvenlik Yasası’yla ifade özgürlüğünü ve diğer özgürlükleri kısıtlama yoluna girdiğinin hatırlatıldığı mektupta, ABD’li bazı üniversite profesörlerinin, Çin ve Hong Kong’dan gelen öğrencileri, ülkelerinde herhangi bir yargılamayla karşılaşmaktan korumak adına Çin siyasetiyle ilgili tartışmalardan muaf tuttuğuna dair duyumlar alındığına işaret edilmişti.

Çin’in “Konfüçyüs Enstitüleri”

ABD’de halen 60’tan fazla üniversitede, 500’den fazla ilk ve orta dereceli okulda Çin Eğitim Bakanlığıyla bağlantılı Konfüçyüs Enstitüleri ile yürütülen dil programları bulunuyor. Bunların öğretmen kadroları ve eğitim materyalleri, Çin tarafından sağlanırken; maliyetler enstitü ile üniversite veya okul arasında paylaşılıyor.

Eski ABD Başkanı Trump yönetimi, enstitülerin Çinli ve Hong Konglu öğrenciler hakkında istihbarat toplama mekanizması ve onların akademik ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı bir baskı aracı olarak kullanılabileceğinden endişe ediyordu.

Pentagon bünyesinde ‘Çin Görev Gücü’ adlı bir birim kuruldu

Biden, Savunma Bakanlığını (Pentagon) ziyareti sırasında bakanlık bünyesinde sadece Çin’e odaklanacak “Çin Görev Gücü” adlı bir birimin kurulduğunu açıkladı.

Geçen hafta ABD Dışişleri Bakanlığını ziyaret edip ülkesinin dış politika parametrelerini açıklayan Biden, bugün de Pentagon‘u ziyaret etti.

Savunma Bakanı Lloyd Austin, bakan yardımcıları, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ve kuvvet komutanları ile bir saat civarında görüşen Biden, daha sonra bakanlık personeline hitap etti.

Biden konuşmasında, ABD’nin karşı karşıya kaldığı tehlike ve sınamalardan bahsederken, “Bugün Savunma Bakanlığı bünyesinde strateji, operasyonel konsept, kuvvet konumlandırma dahil birçok konuya odaklanacak yeni bir Çin Görev Gücünün kurulduğuna ilişkin bilgi aldım.” dedi.

Biden, sivil ve askerlerden oluşan bu birimin gelecek aylarda Pentagon’a, Çin ile ilgili tavsiyeler sunacağını söyledi.

Savunma liderleri ile ulusal güvenlik önceliklerini konuştuklarını ifade eden Biden, askeri güç kullanmaya son çare olarak baktığını ifade etti.

Biden, “Uzun yıllardır devam eden savaşları güvenilir bir şekilde sona erdirmek için Bakan Austin ve dünyadaki diğer liderlerle yakın çalışacağım.” ifadelerini kullandı.

Hitabının ardından Biden, şubat ayının “Siyahi Tarih” ayı olması münasebetiyle, Pentagon’da siyahilerin ABD’deki geçmişine ait fotoğraf ve resimlerin asılı olduğu”Afrikalı Amerikalı Mirası” koridorunu ziyaret etti.

Pentagon’dan Çin Görev Gücü ile ilgili yapılan açıklamada, “Savunma Bakanlığı Çin Görev Gücünün ana odağının, Çin’e yönelik politika, program ve süreçlerinin analizi olacağı” kaydedildi.

Açıklamada, Görev Gücünün sivil ve asker olmak üzere toplam 15 kişiden oluşacağı ifade edilirken, Görev Gücünün direktörlüğüne Savunma Bakanlığı Özel Müsteşarı Dr. Ely Ratner’in atandığı kaydedildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *