Dışişleri Bakanlığından ‘Boğaziçi’ açıklaması

Dışişleri Bakanlığından ‘Boğaziçi’ açıklaması

Boğaziçi Üniversitesi protestolarına ilişkin Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşmiş Milletler’den gelen kınama açıklamalarının ardından Türkiye’den “İçişlerimize karışmayın” açıklaması geldi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan olaylara ilişkin, “Türkiye’nin içişlerine müdahale etmeye kalkışmak kimsenin haddi değildir.” denildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Ülkemizde toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ile ifade özgürlüğü anayasal güvence altındadır. Güvenlik güçlerimiz, bugüne kadar her olayda olduğu gibi, bundan sonra da kanunların verdiği yetkiyle görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye devam edecektir.

Üniversite dışından ve terör örgütü iltisaklı çevrelerin olaylara sızma ve kışkırtma girişimleri tespit edilmiş olup, protesto hakkını aşan bu yasadışı eylemlere karşı kanunlarımız çerçevesinde gerekli ve orantılı önlemler alınmaktadır.

Yasadışı yollara tevessül eden grupları kışkırtıcı ve illegal eylemleri teşvik edici bir dil kullanmama konusunda sözkonusu çevreleri uyarıyoruz. Yakın dönemde de “gelişmiş” demokrasi olarak adlandırılan pek çok ülkede yönetimler aleyhine en küçük bir itiraza karşı dahi masum ve sivil vatandaşlara karşı güvenlik güçlerinin orantısız şiddet görüntüleri halen hafızalardadır. Hal böyleyken, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan olayları ve Türkiye’nin bu olaylarla hukuk çerçevesinde yürüttüğü mücadeleyi görmezden gelerek ülkemize demokrasi ve hukuk dersi vermeye kalkanlara aynaya bakmalarını tavsiye ediyoruz. Türkiye’nin içişlerine müdahale etmeye kalkışmak kimsenin haddi değildir.

Türkiye, Anayasa’da güvence altına alınan temel hak ve özgürlükleri koruma konusundaki iradesini gerçekleştirmekte olduğu reform adımlarıyla göstermekte olup, bununla birlikte terör örgütleri ve terörle iltisaklı çevrelerin bu alanlardaki istismarına karşı mücadelesini sürdürmekte de kararlıdır.”

ABD’den gelen açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price dün, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan olaylara ilişkin bir açıklama yapmıştı. Reuters’ta yer alan habere göre Price, “Öğrencilerin ve göstericilerin gözaltına alınmasından endişe duyuyoruz” ve “Cinsel azınlıklara karşı nefret söylemini şiddetle kınıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

BM’den LGBT bireyler vurgusu

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMCHR) de, protestolarda gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılmasını istemiş ve açıklamasında, “Barışçıl gösterilere katıldığı için gözaltına alınan öğrencilerin ve protestocuların derhal serbest bırakılması ve polisin orantısız güç kullanımına son vermesi çağrısında bulunuyoruz” denilmişti.

Siyasilerin, LGBT’lileri hedef alan açıklamalarını kınadığını da vurgulayan Birleşmiş Milletler, “Yetkililerin nefreti ve LGBT bireylere karşı ayrımcılığı teşvik eden homofobik ve transfobik açıklamalarını kınıyoruz” vurgusu da yapmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *