Japonya’da Amerikan askerlerinin maliyeti tartışılıyor

Japonya’da Amerikan askerlerinin maliyeti tartışılıyor

Japonya, ülkede bulunan Amerikan askerlerine ev sahipliği yapılmasını kapsayan ve martta sona erecek maliyet paylaşımı anlaşmasının 1 yıl daha uzatılmasını teklif etti.

Kyodo ajansının hükümet kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Japonya, ABD güçlerine ev sahipliği yapılmasını kapsayan ve görüşmeleri devam eden uzun süreli maliyet paylaşımı anlaşmasına yönelik teklifte bulundu. Geçen hafta telefonda Amerikalı mevkidaşı Anthony Blinken ile görüşen Dışişleri Bakanı Motegi Toşimitsu’nun, şimdilik bir yıllık geçici bir anlaşmada karar kılınmasını önerdiği belirtildi.

Japonya, ikili güvenlik anlaşması kapsamında “ev sahibi ülke desteği” olarak, ülke geneli yaklaşık 55 bin ABD askerinin konuşlandırılmasının bir kısım masraflarını karşılıyor. Mevcut 5 yıllık anlaşmanın süresi martta doluyor.

Trump, Tokyo’dan daha fazla destek istemişti

Anlaşmanın tazelenmesine yönelik çalışma grubunun müzakereleri, ABD-Japonya ittifakını “tek taraflı” olarak niteleyen ve Tokyo’nun “daha fazla yükü sırtlaması gerektiğini” savunan önceki ABD Başkanı Donald Trump döneminde Kasım 2020’de başlamıştı.

ABD’de Joe Biden‘ın başkanlık görevini devralmasıyla müzakerelerin yeniden hızlanması bekleniyor. Japonya’nın müzakerelerde dış uzay ve siber güvenlik gibi yeni alanlardaki katkılarını öne süreceği; Çin ve Kuzey Kore’nin güvenlik tehditleri karşısında ikili ittifakı daha da güçlendirmeyi taahhüt edeceği kaydediliyor.

Japonya her yıl 1.9 milyar dolar ödüyor

Nisanda başlayacak yeni mali yıla ait parlamentoda müzakereleri süren bütçe taslağına göre Japonya, ABD askerlerine ev sahipliği yapılması için yaklaşık 200 milyar yen (1,9 milyar dolar) tahsis edilmesini öngörüyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *