MGK Bildirisinde ‘Doğu Akdeniz’ vurgusu

MGK Bildirisinde ‘Doğu Akdeniz’ vurgusu

MGK Bildirisi’nde, Türkiye’nin Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını korumakta kararlı olduğu vurgulandı.

Bildiride şu ifadeler kullanıldı:

MİLLÎ GÜVENLİK KURULU, 28 OCAK 2021 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. MİLLÎ GÜVENLİĞİMİZ AÇISINDAN ÖNEM ARZ EDEN İÇ VE DIŞ MESELELER ÇERÇEVESİNDE 2020 YILINDA DÜNYADA VE BÖLGEMİZDE YAŞANAN SİYASİ, ASKERÎ, EKONOMİK VE SOSYAL GELİŞMELERİN ÜLKEMİZ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ ETRAFLICA DEĞERLENDİRİLMİŞ; 2021 YILINDA MEYDANA GELMESİ MUHTEMEL GELİŞMELER VE BUNLARA KARŞI ALINABİLECEK TEDBİRLER MÜZAKERE EDİLMİŞTİR.

2. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ TERÖR ÖRGÜTLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE, MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ İLE BEKAMIZA YÖNELİK HER TÜRLÜ TEHDİT VE TEHLİKEYE KARŞI YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA AZİM, KARARLILIK VE BAŞARIYLA İCRA EDİLEN OPERASYONLAR HAKKINDA KURULA BİLGİ SUNULMUŞTUR.

3. BÖLGEMİZDEKİ BAŞLICA İSTİKRARSIZLIK KAYNAĞI OLAN TERÖR ÖRGÜTLERİNİN, GÜNEY KOMŞULARIMIZIN TOPRAKLARINDAKİ VARLIĞININ SONA ERDİRİLMESİ KAPSAMINDA ATILAN ADIMLAR ELE ALINMIŞ; MESELEYE MÜDAHİL OLAN ULUSLARARASI TÜM AKTÖRLER, ÜZERLERİNE DÜŞEN SORUMLULUKLARI YERİNE GETİRMEYE DAVET EDİLMİŞTİR.

4. TÜRKİYE’NİN EGE, DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS MESELELERİNİN ÇÖZÜMÜNDE HER PLATFORMDA ÖNCELİKLE DİPLOMASİ VE DİYALOGDAN YANA OLDUĞU, BUNA MUKABİL ÜLKEMİZİN ULUSLARARASI HUKUK VE ANTLAŞMALARDAN KAYNAKLANAN HAK, ALAKA VE MENFAATLERİNİ KORUMAKTA KARARLI OLDUĞU BİR KEZ DAHA VURGULANMIŞTIR.

5. İSTİKRARA KAVUŞMASI İÇİN BÜYÜK ÇABA SARFETTİĞİMİZ DOST VE KARDEŞ ÜLKE SOMALİ BAŞTA OLMAK ÜZERE AFRİKA’DA VE DEĞİŞİK COĞRAFYALARDAKİ PEK ÇOK ÜLKEDE YÜKSELİŞE GEÇEN TERÖR VE ŞİDDET OLAYLARI KINANARAK TÜRKİYE’NİN; BARIŞ, İSTİKRAR VE REFAHIN TESİSİ HUSUSUNDA ÜZERİNE DÜŞEN SORUMLULUKLARI YERİNE GETİRMEYE DEVAM EDECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *