11 milyon nüfuslu Güney Sudan’da 8.3 milyon yardıma muhtaç

11 milyon nüfuslu Güney Sudan’da 8.3 milyon yardıma muhtaç

Birleşmiş Milletler, yüzde 60’ı Hıristiyan olan Güney Sudan’da insani yardıma muhtaç kişilerin sayısının 8,3 milyona ulaştığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisince (OCHA) yapılan yazılı açıklamada, yıllarca süren iç savaşın ardından 2011 yılında Sudan’dan ayrılıp bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ve iklim değişikliğinin oluşturduğu olumsuz etki nedeniyle ülkedeki durumun gittikçe kötüleştiği belirtildi.

“Çatışma, güvensiz ortam ve doğal felaketlerden ötürü 2013’ten bu yana yaklaşık 4 milyon kişi yerinden oldu.” ifadesi kullanılan açıklamada, ülkedeki ekonomik krize ve şehirlerdeki tüketici fiyatlarındaki artışa işaret edildi.

Açıklamada, Güney Sudan‘da insani yardıma muhtaç kişilerin sayısının 8,3 milyona ulaştığı kaydedildi.

Açıklamada, “Açlık büyüyor. 2021 boyunca 7,2 milyondan fazla kişinin şiddetli gıda güvensizliği yaşayacağı tahmin ediliyor. Bazı topluluklar, felaket seviyelerinde gıda güvensizliğiyle karşılaşabilir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Dünyanın en genç devletlerinden biri ve yaklaşık 11 milyon nüfusa sahip Güney Sudan, 2011’de Sudan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmişti. Zengin petrol kaynaklarına ve tarım arazilerine sahip ülkede, 2013’te başlayan iç savaş, 2018’de son bulmuştu.

2011 yılında, nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman olan Sudan’dan ayrılan Güney Sudan’da Hıristiyanlar nüfusun yüzde 60’ını, Animist ve yerel inanışa sahipler yüzde 33’ünü, Müslümanlar ise yüzde 6’sını oluşturuyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *