Uluslararası STK’lar Fransa’yı BM’ye şikayet etti

Uluslararası STK’lar Fransa’yı BM’ye şikayet etti

Uluslararası sivil toplum kuruluşları, İslamofobi’yi ve Müslümanlara karşı ayrımcılığı artırdığı gerekçesiyle Fransa’nın daimi üyesi olduğu Birleşmiş Milletler’e Fransa’yı şikayet etti.

13 ülkeden 36’dan fazla sivil toplum kuruluşu (STK), Fransa‘nın, İslam Peygamberi Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerin yayımlanmasına verdiği desteği ve tartışmalı ayrılıkçılıkla mücadele yasa tasarısını Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’ne taşıdı.

Şikayetçi olan imzacı kuruluşlardan CAGE’den yapılan açıklamada, Fransa’nın İslamofobi‘yi körüklediği ve Müslümanlara karşı ayrımcılığı artırdığı ifade edildi.

Açıklamada, Fransız hükümetinin eylemlerinin, İslam peygamberine yönelik hakaret içeren karikatürlerin basılmasına zımnen destek niteliğinde olduğu belirtildi.

Fransa devletinin İslamofobik politikalarının giderek genişletildiği kaydedilen açıklamada, bu politikaların sonlandırılması istendi.

Şikayette, İslamofobik eylemlere maruz kalan kişilerin tanıklıklarına yer verilerek, bu eylemlerin Müslümanların onurunu zedelediği ve temel haklarını ihlal ettiği vurgulandı.

STK’ler, Fransa’nın ayrılıkçılıkla mücadele yasa tasarısı olarak bilinen tasarıyı geri çekmesini, ayrımcılığı yasaklayan kanunlar çıkarmasını ve de ülkede dine dayalı hoşgörüsüzlükle mücadele için tüm önlemlerin alınmasını talep etti.

On beş ülkeden oluşan BM Güvenlik Konseyi’nin beş üyesi daimi üye statüsünde ve mutlak veto yetkisine sahip bulunuyor. Bu ülkeler ABD, Rusya, Çin, Birleşik Krallık ve Fransa’dır.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *