Facebook yönetimi Müslüman Alimler Birliği’nin sayfasını sildi

Facebook yönetimi Müslüman Alimler Birliği’nin sayfasını sildi

Uluslararası Müslüman Alimler Birliği, Facebook’ta bulunan sayfasının, Facebook yönetimi tarafından kaldırılmasını kınayan bir açıklama yayınladı.

‘Küstah adım’

Mirat Haber’in aktardığına göre, Uluslararası Müslüman Alimler Birliği (IUMS) yaptığı açıklamada, Facebook sayfasının kaldırılmasını Filistin davası gibi nedenleri desteklemesine bağladı. Uluslararası Müslüman Alimler Birliği’nin hakikatten yana tavrı ve Filistin uluslarının davalarına destek vermesi nedeniyle bugün Facebook sayfalarının kaldırıldığı haberine şaşırdıklarını belirttiler. Ayrıca, web sitelerini hacklemek için art arda girişimlerde bulunduklarını da bildirdiler.

Açıklamada, Facebook yönetiminin bu küstah adımı atmasının nedeni olan gerçeği açıkça söylediği ve bunun da Filistin’de ve başka yerlerde milletlerinin haklı davalarını savunması olduğu vurgulandı.

Fetvanın ardından kapatma

Olay, birliğin Facebook sayfasında yer alan ve işgal altındaki tüm Arap topraklarından çekilinceye kadar İsrail işgalinin kapsamlı ve ekonomik bir boykot edilmesi gerektiği yönünde bir fetvanın yayınlanmasından sonra geldi. IUMS’un açıklaması, tüm Müslümanları ve dünyanın adil insanlarını, birliğin yanında ve yeni sayfasında yer almaya çağırdı. Takipçilerinden hakikatin yanında durmalarını, adaletsizlikleri ve zulmü savuşturmalarını ve susturulması amaçlanan, gerçeğin sesini korumalarını istediler.

İki milyon takipçisi vardı

Açıklamada, Facebook’taki önceki resmi sayfalarının üç milyondan fazla takipçisi olan en aktif sayfalardan biri olduğu da söz konusu. IUMS, dünyanın geri kalan topluluklarıyla barış içinde bir arada yaşama bağlamında meşru bir merkezi referans olmayı amaçlamakta. 2004 yılında Dublin’de kurulan popüler bir İslami kurum olan IUMS, Müslüman dünya ülkeleri, azınlıklar ve İslami gruplardan üyeler içeriyor ve bir genel kurul, bir mütevelli heyeti, bir yönetim ofisi, bir başkanlık ofisi ve bir genel sekreterlikten oluşmakta. Birliğin merkezi, örgütün Yürütme Kurulu tarafından verilen bir kararla 2011 yılında Katar’ın başkenti Doha’ya devredildi.

İsrail’i kapsamlı boykot çağrısı

Dünya Müslüman Alimler Birliği, işgal ettiği tüm topraklardan çekilinceye kadar İsrail’in ekonomik boykot dahil kapsamlı bir şekilde boykot edilmesi gerektiğini bildirmişti. Fetva mahiyeti taşıyan açıklama, Birliğin Başkanı Ahmed er-Reysuni ve Genel Sekreteri Ali Muhyiddin el-Karadaği’nin imzasıyla Birliğin Facebook sayfasında yayımlanmıştı.

Açıklamada, “Fetvalarımız, topraklarımızı ve evlerimizi işgal eden, Filistin’deki ve Suriye’nin Golan Tepeleri’ndeki kardeşlerimize saldıran, topraklarına ve evlerine el koyan ve halen Mescid-i Aksa’yı işgal etmekte olan İsrail devletine, mallarına ve ürünlerine yöneliktir.” denilmişti.

Saldırıyı caydırmak, saldırganları işgal edilen topraklardan kovmak ve onlara her türlü meşru yolla direnmenin İslami hükümlere göre farz ve insani bir zorunluluk olduğu kaydedilen açıklamada, işgalcilere karşı tüm meşru yollarla direnmeyi uluslararası yasalar, Birleşmiş Milletler kararları, uluslararası anlaşmalar ve devlet anayasalarının da kabul ettiği aktarılmıştı.

Gaspçı işgalci

İşgalin geçici bir durum olduğu ve vatandaşların özel mülklerine el koyamayacağı vurgulanan açıklamada, “gaspçı işgalcilerin ürünlerini satın alan veya pazarlayan kişinin günahkar olduğu ve bu suça iştirak etmiş sayıldığı” belirtilmiş, İslam’ın kesin delillerine göre gaspçı işgalcinin ürettiği tüm malların, teknolojik ürünlerin ve hizmetlerin alınması, satılması, ithalatının yapılması, faydalanılması ve pazarlanmasının caiz olmadığı kaydedilen açıklamada, tüm bu malların gasbedilmiş mal kabul edildiği vurgulanmıştı.

Gasp edilen malların tüketilmemesi ve günaha ortak olunmaması

İsrail ürünleri ve mallarının alınması ve satılmasına ortak olanların İsrail’in işlediği suçlara, gasbedilen malların tüketilmesine ve günahına da ortak olduğu hatırlatılan açıklamada, “Tüm Müslümanların, işgal ettiği topraklardan tamamen çekilinceye kadar İsrail’e kapsamlı ekonomik boykot uygulaması gerekir.” ifadelerine yer verildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *