‘Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi reforma tabi tutulmalı’

‘Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi reforma tabi tutulmalı’

Birleşmiş Milletler sisteminin etkili olamadığını belirten Erdoğan “Birleşmiş Milletler sistemini yeniden etkin kılmak için öncelikle Güvenlik Konseyi’ni reforma tabi tutmamız gerekiyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler’in 75. kuruluş yıl dönümü toplantısına gönderdiği video mesajda, önceki asrın ihtiyaçlarına göre şekillenen kurumların bugüne hitap etmediğini belirtti. Erdoğan, Birleşmiş Milletler sistemini yeniden etkin kılmak gerektiğini öne sürdüğü mesajında, Demokratik bir konsey mimarisi için ‘zorunluluk’ ifadesini kullanırken, İstanbul’un Birleşmiş Milletler merkezine dönüşmesini istedi.

Erdoğan, mesajında şöyle dedi:

“Ortaya konulan ideallere rağmen BM sistemi ne çatışmaları önlemede ne başlayan çatışmaların bitirilmesinde etkili olabilmekte. Önceki asrın ihtiyaçlarına göre şekillenen yapılarla bugünkü imtihanların üstesinden gelemeyeceğimizi artık hepimiz görüyoruz. 7 milyarı aşkın insanın kaderini 5 ülkenin insafına bırakan bir Konsey yapısı, adil olmadığı gibi sürdürülebilir de değildir. Birleşmiş Milletler sistemini yeniden etkin kılmak için öncelikle Güvenlik Konseyi’ni reforma tabi tutmamız gerekiyor. Demokratik, şeffaf, hesap verebilir, etkili ve adil temsile dayalı bir Konsey mimarisi, insanlık için tercihten öte zorunluluk halini aldı. Kıtaların kavşak noktası İstanbul’un bir Birleşmiş Milletler merkezine dönüşmesi de küresel barış ve istikrar çabalarına destek verecektir.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *