Avrupa Birliği mahkemesinden Apple lehine 13 milyar avroluk karar

Avrupa Birliği mahkemesinden Apple lehine 13 milyar avroluk karar

Avrupa Birliği Genel Mahkemesi, dünyanın en değerli şirketlerinden merkezi ABD’de bulunan Apple’a İrlanda’daki faaliyetlerinden dolayı geriye dönük 13 milyar avronun üzerinde vergi borcu çıkaran Avrupa Birliği Komisyonu kararını iptal etti.

Merkezi Lüksemburg’ta bulunan, Avrupa Birliği’nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı yapısı içinde yer alan Genel Mahkeme, Apple’ın Avrupa Birliği Komisyonu’na karşı açtığı davayı karara bağladı.

Kararda, “Avrupa Birliği Genel Mahkemesi, İrlanda’daki vergilendirmeyle ilgili Avrupa Birliği Komisyonu kararını Apple lehine iptal etti.” ifadesi kullanıldı.

Mahkeme, Apple’a İrlanda’da devlet desteğiyle seçici biçimde ekonomik fayda sağlandığı yönündeki AB Komisyonu kararının “yeterince kanıtlanamadığını” ve “hatalı” olduğuna hükmetti.

Karar, hukukilik denetimi için Avrupa Adalet Divanına götürülebiliyor.

Soruşturma 3 yılda tamamlanmıştı

Avrupa Birliği Komisyonu, Apple’ın İrlanda’da kurduğu şirketlerin vergilendirilmesine ilişkin 3 yıl süren soruşturmasını Ağustos 2016’da tamamlamıştı.

Avrupa Birliği Komisyonu, Apple’ın, İrlanda’da faydalandığı vergi uygulamasının yasa dışı olduğuna hükmetmiş, 2003’ten 2014’e kadarki dönem için 13 milyar avro ve faizinin geri alınmasını kararlaştırmıştı. İrlanda yönetimi ve Apple şirketi ise komisyonun kararına karşı hukuki süreç başlatmıştı.

Bir Avrupa Birliği üyesi ülkenin kamu desteklemelerini ne şekilde sağladığını ve sektörlerde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi bulunan Avrupa Birliği Komisyonu, Apple soruşturmasında şirketin İrlanda’da faydalandığı vergi uygulamalarının Avrupa Birliği kurallarına aykırı olduğuna karar vermişti.

Apple, Avrupa Birliği’ni tek taraflı hareket etmek ve geçmişe dönük İrlanda’daki vergi kurallarını değiştirmekle itham etmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *