Ankara’da baroların yürüyüşüne polis engeli

Ankara’da baroların yürüyüşüne polis engeli

Barolarla ilgili yasa değişikliği teklifine karşı Ankara’ya yürüyen avukatlar kent girişinde polis engeliyle karşılaştı. TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, aynı dakikalarda bir grup baro başkanı ile Anıtkabir’i ziyaret etti.

AKP ve MHP’nin Avukatlık Kanunu’nda ve baroların seçim sisteminde değişiklik yapmak istemesine karşı birçok ilden yürüyen baro başkanları Ankara’nın Eskişehir yolu girişinde engellendi.

AKP ve MHP’nin Avukatlık Kanunu’nda ve baroların seçim sisteminde değişiklik yapmak istemesine karşı birçok ilden “Savunma yürüyor” sloganıyla baro başkanları ve avukatların başlattıkları yürüyüş Ankara’ya ulaştı. 19 Haziran günü yürüyüşe geçen baro başkanlarını ve avukatları Eskişehir Yolu üzerinde Ankara Barosu heyeti karşılayacaktı ancak polis engel oldu.

Baro başkanları yürüyüşlerinin sonlanmasına 300 metre kala polis tarafından durduruldu. Baro başkanları Türkiye’nin Başkentine girme hakları olduğunu söylerken, polis “Valilik izni yok”dedi.

Baro başkanları aralarında müzakere yaparken bir polis kamerasının kendilerini çekmesine tepki gösterdi.

Polis ile başkanlar arasında tartışma sürdü. Bazı başkanlar akan trafikte yürümeye çalıştı, polis yine engel oldu. Bu sırada 4 baro başkanı polis barikatını aşarak kendilerini bekleyen Ankara Barosu avukatlarının yanına ulaşabildi.

Engelleme girişiminin ardından başkanlar oturma eylemine başladı.

“Savunma yürüyüşü”

AKP hükümetinin avukatlık yasasına ve baroların yapısına yönelik müdahale hazırlığına karşı, 80 baro başkanı cuma günü bulundukları illerden Ankara’ya doğru “Savunma Yürüyüşü”nü başlatmıştı.

Baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirme planında geri adım atılmaması üzerine “Savunma Yürüyüşü”yle Ankara’ya yürüyen baro başkanları, Türkiye Barolar Birliği’ni olağanüstü toplantıya davet edecek. Barolar, yasa teklifinin TBMM sürecini takip edip bir dizi eylem yapacak.

Feyzioğlu’ndan Anıtkabir’e ziyaret

Ankara’ya yürüyen çok sayıda baro başkanına polis müdahale ederken TBB Başkanı Metin Feyzioğlu bazı baro başkanları ile Anıtkabir’den fotoğraf paylaştı.

60’a yakın baro başkanı polis tarafından engellenirken, Afyon, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Konya, Elazığ, Sivas, Gümüşhane-Bayburt, Çorum, Yozgat, Kütahya, Edirne, Samsun Erzurum, Kahramanmaraş baro başkanlarını yanına alan Türkiye Barolar Birliği /TBB) Metin Feyzioğlu aynı saatlerde Anıtkabir’i ziyaret etti.

Feyzioğlu, Anıtkabir ziyareti sırasında çekilen fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaştı. Feyzioğlu’nun paylaşımına diğer baro başkanlarının yürüyüşü polis tarafından engellerken Feyzioğlu’nun bu paylaşımda bulunması eleştirildi.

(Cumhuriyet)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *