Dışişleri Bakanlığı: “Avrupa Birliği’nin sınır muhafızı değiliz”

Dışişleri Bakanlığı: “Avrupa Birliği’nin sınır muhafızı değiliz”

Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Schinas’ın, Euronews’e verdiği mülakatta yer alan, Türkiye’ye ilişkin ifadeleri hakkında Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, yazılı açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Schinas’ın dün Euronews’e verdiği mülakatta, Türkiye’ye ilişkin kullandığı ifadeleri hakkında Bakanlığa yöneltilen bir soruya yazılı cevap verdi.

‘Yunan hükümeti üyeleri gibi konuşuyor’

Bakanlık Sözcüsü Aksoy, cevabında “Avrupa Birliği Komisyonu’nun Avrupa Yaşam Biçimini Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas’ın göç konusunda dile getirdiği ifadeleri, bir Avrupa Birliği görevlisinden daha çok Yunan hükümeti üyelerinin siyasi söylemini andırmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Pakistanlı Muhammed Gulzar cinayetini hatırlattı

Aksoy, Avrupa Birliği’nin kurucu anlaşmalarının koruyucusu olması gereken Avrupa Birliği Komisyonu’nun, Avrupa Birliği sınırlarında yaşanan hak ihlalleri ve geri itmeler konusunda bugüne kadar ciddi bir inceleme başlatmadığının altını çizerek, şunları kaydetti: “Bu nedenle Komiser Schinas’a, öncelikle Yunan görevliler tarafından işlenen Pakistanlı Muhammad Gulzar cinayetini, Ege Denizi’nde ve Meriç Nehri’nde Avrupa Birliği ajanslarının gözü önünde devam eden geri itilme olaylarını, sığınmacıların halen iltica başvurularının alınmamasını, uluslararası anlaşmalar ve Avrupa Birliği iltica direktifine aykırı ulusal uygulamaları ve insan hakları savunucularına yönelik şiddeti araştırması gerektiğini hatırlatırız.

‘Türkiye sınır muhafızı veya sığınmacı kampı değildir’

Türkiye, Avrupa Birliği’nin sınır muhafızı veya sığınmacı kampı değildir ve olmayacaktır. Düzensiz göç olgusundan fazlasıyla muzdarip ülkemiz sadece adil yük ve sorumluluk paylaşımı istemektedir. İnsan hakları ve sığınmacı hakları göz ardı edilerek Avrupa Birliği’nin dış sınırlarının korunması, Avrupa Birliği’nin kurucu anlaşmalarının inkar edilmesi anlamına gelecektir. Esasen, Avrupa’nın dış sınırlarını Yunanistan olarak görmek tarihi ve coğrafi gerçeklerden tamamıyla uzak olmak anlamına gelmektedir.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *