Suudi Arabistan KDV’yi üç katına çıkardı

Suudi Arabistan KDV’yi üç katına çıkardı

Covid-19 salgını küresel ekonomiyi vururken, durgunluk petrol fiyatlarına da yansıdı. Bir ara eksiye kadar düşen fiyatları petrol üreticisi ülkeleri zora soktu. Bunlardan biri de Suudi Arabistan.

Yüzde 5’ten 15’e çıktı

Euronews’un aktardığına göre, büyük petrol üreticilerinden Suudi Arabistan ülkede Katma Değer Vergisi’ni (KDV) yüzde 5’ten yüzde 15’e çıkardı. Riyad yönetimi hükümet çalışanlarına geçim desteği olarak dağıttığı devlet yardımlarını da durdurdu. Suudi Arabistan bu önlemlerle 26,6 milyar Amerikan doları tasarruf sağlamayı planlıyor.

KDV zammı 1 Temmuz’da hayata geçecek. Devlet yardımları ise Haziran ayında kesilecek. KDV Suudi Arabistan’da 1 Ocak 2018 yılında uygulanmaya başlamıştı. 3 sene önce KDV ödemeyen halk şimdi yüzde 15 vergi ödeyecek.

IMF yüzde 2,3 daralma öngörüyor

KDV zammı ve yardımların kesilmesi insanların gelirlerinin azalmaya başladığı bir döneme denk geliyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) Suudi Arabistan ekonomisinin 2020 yılında yüzde 2,3 daralacağını öngörüyor.

Maliye Bakanı Muhammed Al-Jadaan bazı yatırımların da Covid-19 salgını sebebiyle yavaşlayacağını açıkladı.

New Castle’ı alma girişimi

Öte yandan bu tedbirlerin Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun İngiliz futbol kulübü Newcastle United’ı satın almak için 372 milyon Amerikan doları teklif ettiği bir döneme gelmesi de dikkat çekti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *