Reeker: ‘ABD her şeyi tek başına yapamaz’

Reeker: ‘ABD her şeyi tek başına yapamaz’

Türkiye’nin Amerika’ya gönderdiği tıbbi yardımları teslim alan Müsteşar Yardımcısı Reeker, bu hediyesi için Türkiye’ye, Amerikan halkı ve Başkan Donald Trump adına teşekkür etti.

Türkiye’nin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede kullanılmak üzere Amerika’ya gönderdiği tıbbi yardımları taşıyan askeri kargo uçağı bu ülkeye ulaştı.

Üsse indirilen yardım kolilerinin üzerinde, Cumhurbaşkanlığı forsu, Türk ve Amerikan bayraklarının yanı sıra Mevlana’nın “Ümitsizliğin ardında nice ümitler vardır. Karanlığın ardında nice güneşler vardır.” sözlerinin Türkçesi ve İngilizcesi yer aldı.

Kolilerde, 500 bin maske, 400 bin önlük, 2 bin litre dezenfektan, 500 yüz koruyucu ve 400 N95 tipi maske ile 1500 koruyucu gözlük olduğu bildirildi.

Uçağı, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç‘ın yanı sıra Amerika Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya’dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Philip Thomas Reeker karşıladı.

Serdar Kılıç ve Philip Thomas Reeker burada bir konuşma yaptı.

Türkiye'nin tıbbi yardımlarını taşıyan askeri kargo uçağı ABD'ye ...

Yakın işbirliği ve destek

Kılıç, konuşmasında, Amerika’nın Türkiye’nin uzun süredir müttefiki olduğuna işaret ederek, “Umarız ki bu yardımlar, başkalarının hayatını kurtarmak için kendi hayatlarını riske atarak gece gündüz çalışan Amerikalı sağlık çalışanlarının üzerindeki yükü azaltacaktır.” temennisinde bulundu.

Türkiye’nin Kovid-19 salgında dünyanın en büyük üçüncü insani yardım sağlayıcısı olduğunu vurgulayan Kılıç, “Türkiye ve Amerika arasındaki yakın iş birliği ve karşılıklı desteğin, özellikle bu zorlu zamanlarda, iki ülke arasındaki tarihi bağlarımızın ve müttefik dayanışmanın önemini bir kez daha kanıtladığından eminim.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’dan Trump’a mektup

Kılıç, pandeminin yenilmesi noktasında Türkiye’nin Amerika ve diğer müttefiklerinin yanında yer almaya kararlı olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Amerika Başkanı Donald Trump’a yazdığı mektubu da Reeker’e teslim etti.

Tarihi dostluk

Reeker ise konuşmasında üste olmanın kendisi için büyük bir gurur olduğunu kaydederek, “Bugün burada Sayın Büyükelçi Kılıç ile Türkiye’nin bu son derece cömert yardımını kabul etmek benim için onurdur. Yardımlar arasındaki tıbbi ekipmanlar, Amerikalı sağlıkçılar için son derece önemli. Bugün yaşadıklarımız NATO ittifakının gücünü ve birliğini, Amerika-Türkiye ilişkilerinin ve tarihi dostluğumuzun ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.” diye konuştu.

Türkiye'nin tıbbi yardımlarını taşıyan askeri kargo uçağı ABD'ye ulaştı

‘Amerika her şeyi tek başına yapamaz’

Amerika’nın Kovid-19 ile mücadelesinde müttefikleri ve dostları ile yaptığı iş birliğinin her zamankinden daha önemli olduğunu vurgulayan Reeker, Amerika’nın dış ülkelere yaptığı yardımlara rağmen her şeyi tek başına yapamayacağını kaydetti.

Türkiye’nin gönderdiği yardım paketlerindeki ekipmanların, Amerika’nın Kovid-19 ile mücadelesi açısından hayati önemde olduğunun altını çizen Reeker, “Türkiye ile iş birliğimizi ve virüse karşı ortak mücadelemizi devam ettirmeye kararlıyız. Bir kez daha bu hediyesi için Türkiye’ye, Amerikan halkı ve Başkan Donald Trump adına çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *