Afganistan’da 100 Taliban mahkumu serbest bırakıldı

Afganistan’da 100 Taliban mahkumu serbest bırakıldı

Afganistan Ulusal Güvenlik Şurası Sözcüsü Cavid Faisal, basına yaptığı açıklamada, Amerika ile Taliban arasında varılan anlaşma sonucu 100 Taliban mahkumunun serbest bırakıldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Eşref Gani, üst düzey garantiler verilmediği sürece tahliye işlemine karşı çıkıyordu.

Söz konusu militanların, Taliban tarafından kendilerine sunulan esir takası listesinde adlarının bulunduğunu ifade eden Faisal, serbest bırakılanların, kimlik tarama sisteminden geçirilerek tekrar savaşmayacakları konusunda taahhütlerinin alındığını belirtti.

Faisal, Afganistan hükümetinin barış sürecinin ilerlemesi için Taliban’la müzakere yolunu açık tuttuğunu kaydetti.

Serbest bırakılanlar arasında, Taliban tarafından istenen 15 kişilik üst düzey yöneticilerin bulunup bulunmadığı ise henüz bilinmiyor.

Taliban’dan açıklama

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit ise serbest bırakılan militanların esir takasının bir parçası olmadığını öne sürdü.

Mücahit, söz konusu militanların Afganistan hükümetine kendileri tarafından sunulan 5 bin kişilik listede adlarının bulunmadığının altını çizdi.

Mücahit, Amerika ile varılan anlaşma kapsamında esir takasının gerçekleşmesini beklediklerini, bu nedenle de Kabil’de bulunan Taliban heyetinin geri çekildiğini vurguladı.

Öte yandan, Taliban’ın Katar Ofisi Sözcüsü Süheyl Şahin, 7 Nisan’da yaptığı açıklamada, esir takası için Kabil’de bulunan Taliban heyetinin, Afgan makamlarıyla görüşmesine ara verdiğini duyurmuştu.

Esir takasını gerçekleştirmek için 3 kişilik Taliban heyeti 1 Nisan’da başkent Kabil’e gelmişti.

Afganistan’da barış sürecini başlatan anlaşma

“Afganistan’a Barışı Getirme Anlaşması” 29 Şubat’ta, yaklaşık iki yıl Amerika ile Taliban arasındaki görüşmelere ev sahipliği yapan Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen törenle imzalanmıştı.

Anlaşmaya, Amerika adına ülkenin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Taliban adına Siyasi Ofis Başkanı Molla Abdulgani Berader imza atmıştı.

Afganistan’daki Amerikan müttefikleri ve koalisyon güçlerinin ülkede konuşlu askerlerinin sayısını 135 günde 8 bin 600’e düşürmesi öngörülen anlaşmada, “Taliban olarak bilinen ve Amerika tarafından tanınmayan Afganistan İslam Emirliği’nin belirtilen taahhütlere uyması halinde Amerika müttefikleri ve koalisyon güçleri askerlerinin tamamını 14 ayda ülkeden çekecek.” ifadesine yer verilmişti.

Amerika ve Taliban arasında mahkum takası yapılacağı belirtilen anlaşmada, Taliban’ın serbest bırakılan üyelerinin Amerika ve müttefiklerine tehdit oluşturmamasını sağlayacağı kaydedilmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *