Hamursuz bayramını Mescid-i Aksa yanında kutladılar

Hamursuz bayramını Mescid-i Aksa yanında kutladılar

Hamas, Yahudi yerleşimcilerin Hamursuz (Pesah) bayramını Mescid-i Aksa duvarlarının yanında kutlamalarını kışkırtıcı ve ırkçı bir davranış olduğunu, Kudüs şehrini Yahudileştirmeye yönelik çirkin girişimlerin devamı olduğunu bildirdi.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) yaptığı yazılı açıklamada, Yahudi yerleşimcilerin Pesah “Hamursuz” bayramını Mescid-i Aksa duvarlarının yanında kutlamalarını kışkırtıcı ve ırkçı bir davranış olarak nitelendirdi.

Hareketin sözcüsü Hazım Kasım bugün yaptığı açıklamada, Yahudi yerleşimcilerin Pesah bayramı nedeniyle Mescid-i Aksa duvarlarında yaptıkları kutlamalarda Talmudi ve Siyonist ifadeler kullanmalarının Kudüs şehrini Yahudileştirmeye yönelik çirkin girişimlerin devamı kapsamında olduğunu söyledi.

Kasım, Kudüs şehrinin Filistinlilerin elinde kalacağını ve bu sefil yerleşimcilerin yok olacağını belirtti.

1967 yılından bu yana İsrail burada en az 10 Yahudi yerleşim birimi kurdu. Buralara da yaklaşık 200 bin civarında Yahudi yerleştirildi.

Uluslararası kanunlarda Kudüs’teki Yahudi yerleşimleri yasa dışı kabul ediliyor. Ancak İsrail, tüm uluslararası itirazlara rağmen şehirdeki Yahudileştirme faaliyetlerini sürdürüyor.

Filistin Enformasyon Merkezi

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *