Nahda Barajı inşaatında sıkıntı devam ediyor

Nahda Barajı inşaatında sıkıntı devam ediyor

Koronavirüs salgını nedeniyle dünya çapında kopan gürültü, Mısır ve Etiyopya’da Nahda Barajı’na dair sesleri bastırmadı.

Her iki ülkenin dünyanın baş etmekte şaşkınlığa düştüğü koronavirüs salgınıyla ilgili endişelerine rağmen hükümetler müzakerelerin üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen halen bu dosyada daha fazla kazanç elde etmek için hamleler yapmaya devam ediyor.

Şarku’l Avsat muhabiri İbrahim Abdülmecid’in haberi

Etiyopya kutlamaları

Çarşamba günü Etiyopya, baraj inşaatına başlanmasının 9’uncu yılını kutladı. Başbakan Abiy Ahmed önümüzdeki ağustos ayında yapılacak parlamento seçimleri öncesinde halka bir mesaj göndermek için fırsat olarak gördüğü kutlamalarda, yağış mevsimlerinde baraj gölünün doldurulmaya başlanacağını duyurdu. Başbakan Abiy Ahmed konuşmasında “Suyumuz barajımızı dolduracak” ifadesini kullandı. Ülkesinin salgınla mücadele ve baraj inşaatının tamamlanması gibi iki temel zorlukla karşı karşıya olduğunu dile getiren Etiyopya Başbakanı, Mısır ve Sudan ile olan baraj müzakerelerine ise değinmedi.

Etiyopya Su, Sulama ve Enerji Bakanı Sileshi Bekele, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamındaki çalışmalara rağmen baraj inşası sürecinin ‘iyi gittiğini’ söyledi. Bekele, işçilerin virüsten korunması için alınan tedbirlere riayet edileceğini belirterek inşaat günde iki vardiya olarak edileceğini kaydetti.

Diğer yandan on binlerce Etiyopyalının katılacağı büyük kutlamaların koronavirüs salgını dolayısıyla iptal edilmesinin ardından kutlamanın sadece basın aracılığıyla yapılmasıyla yetinileceği açıklandı. Baraj alanında ve ülkenin dört bir yanında daha önceki senelerdede olduğu gibi kutlamalar yapılması bekleniyordu.

Etiyopya Haber Ajansı’nın aktardığına göre Bekele, baraj inşaatı çalışmalarının yüzde 72,4’ünün bittiğini aktardı.

Mısır’da toplantılar sürüyor

Etiyopya baraj inşasının 9’uncu yılını kutlarken tüm taraflar Mısır’ın başkenti Kahire’de Nahda Barajı dosyasıyla ilgili toplantılar yapmaya devam ediyor. sulama ve dışişleri bakanlıklarının yanı sıra Genel İstihbarat Servisi ve diğer kurumlar, müzakerelerdeki çıkmaza ilişkin yaşanan gelişmelerin üstesinden gelmek için farklı bir vizyon oluşturmaya çalışıyor. Bu toplantılar, Washington’da iki ay boyunca devam eden müzakerelerin dördüncü turunun sonunda ABD tarafından hazırlanan anlaşmanın Etiyopya ve Sudan tarafından kabul edilmemesinden bu yana devam ediyor.

Nahda Barajı müzakereleriyle ilgili olarak Independent Arabia’ya konuşan Mısırlı bir kaynak, devlet kurumlarının koronavirüs salgınının patlak vermesi sebebiyle uluslararası arenada meydana gelen büyük değişiklikleri dikkate aldığını aktardı. Özellikle ABD’de salgın dolayısıyla yaşanan felaketin boyutuna dikkat çeken kaynak, ABD yönetiminin mevcut durumda diğer dosyaları bir kenara bırakarak salgına odaklandığını belirterek bir uzlaşı sağlansa bile müzakerelere yeniden başlamanın mümkün olmadığını kaydetti.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, Etiyopya kutlamaları ile eş zamanlı olarak barajla ilgili yetkili isimlerle, Dışişleri Bakanı, Sulama Bakanı ve Genel İstihbarat Direktörü ile bir toplantı yaptı. Ayrıca Başbakan ve Savunma Bakanı da toplantı da hazır bulundu. Mısır Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada toplantı sırasında baraj dosyasının gündeme geldiğiyle ile ilgili herhangi bir bilgi yer almadı.

Yakın zamanda baraj müzakerelerin yeniden başlamasıyla ilgili görüşmelerde bulunmak için Mısır ve Etiyopya’dan Kahire ve Addis Ababa’yı ziyaretler düzenlenecek. Şu an Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk’un sunacağı öneri bekleniyor. Başbakan Hamduk, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in gerçekleştirdiği telefon görüşmesi sonrasında Nahda Barajı müzakerelerini sürdürmek üzere Mısır ve Etiyopya’ya yakın bir zamanda ziyarette bulunmayı düşündüğünü bildirdi.

Etiyopya Su, Sulama ve Enerji Bakanı, Etiyopya merkezli bir internet sitesinde yayınlanan basın açıklamasında ABD’yi ‘müzakere taraflarına barajla ilgili kararlarını dayatmakla’ suçlamıştı. Ayrıca Mısır’ın Dünya Bankası ve Washington gibi dışarıdan bir tarafı arabulucu olarak belirleyerek 2015 yılında Hartum’da imzalanan İlkeler Bildirgesi’nin 10’uncu maddesini ihlal ettiğini söylemişti. Bildirgenin ilgili maddesi, anlaşmanın yorumuna ve uygulanmasına ilişkin yaşanabilecek anlaşmazlıkların iyi niyet ilkesi merkeze alınarak müzakereler ve istişareler yoluyla çözülmesini öngörüyor. Bununla birlikte söz konusu maddede, tarafların anlaşmazlıkları müzakere ve istişareler yoluyla çözememeleri halinde arabuluculuk talep edebilecekleri veya konuyu devlet başkanlarının dikkatine sunabilecekleri kaydediliyor.

Koronavirüs salgının daha ne kadar süre devam edeceği ve sonuçlarına dair tüm belirsizliklerle birlikte bütün dünya virüsün üstesinden gelmekle meşgulken Etiyopya zamanı kendi lehine kullanmaya devam ediyor. Etiyopya’nın baraj gölünün dolumuna başlamak için beklediği yağış mevsimine üç ay kalması, Afrika ülkelerini yanına çekmeye çalışan Mısır tarafının yükünü artırıyor.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi son olarak Kenyalı mevkidaşı Uhuru Kenyatta’ya Mısır’ın müzakereler konusundaki tutumuna ilişkin bir mesaj gönderdi. Ayrıca geçtiğimiz aylarda aralarında Güney Afrika, Tanzanya, Burundi ve Ruanda gibi bir dizi Nil Havzası ülkesinin de yer aldığı 10’dan fazla Afrika ülkesinin liderlerine de mesajlar gönderildi. Cumhurbaşkanı Sisi söz konusu mesajlarıyla Etiyopya’nın benzer bazı girişimlerle Afrika’da destek toplamasının önüne geçmeye çalışıyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *