“Hayatın her alanında Müslümanca bir tavır içerisinde olmalıyız”

“Hayatın her alanında Müslümanca bir tavır içerisinde olmalıyız”

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Berlin’de Türk Şehitlik camiinde dün öğle namazı sonrası cemaate hitap etti

Almanya programı kapsamında Berlin Türk Şehitlik Camii’nde öğle namazı sonrası konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, cemaatle namaz kılmanın önemine değinerek, “Rabbimize kulluğumuzu yerine getirmek için hep birlikte omuz omuza vererek, rüku ve secde ederek kıldığımız cemaatle namazın hikmetlerinden ve bize verdiği mesajlardan birisi de namazdaki, cami içindeki bu birlikteliğimizi, namazın dışında da, caminin dışında da göstermek, dayanışma içinde olmaktır” dedi.

Erbaş, ibadetlerin hikmetlerinden birisinin de insanları kötülüklerden alıkoyması olduğunu belirterek, “İbadetleri yaparken nasıl bir haletiruhiye içerisinde oluyorsak toplumsal hayatın içerisinde de, hayatımızda da o haletiruhiyeyi devam ettirmeliyiz. Alışverişimizde, ticaretimizde, aile içi ilişkilerimizde, çocuklarımızla, dostlarımızla olan ilişkilerimizde Müslümanca bir tavır içerisinde olmalıyız” diye konuştu.

“Bir de öyle bir fitneden sakının ki o, içinizden sadece zulmedenlere erişmekle kalmaz. Biliniz ki, Allah’ın azabı şiddetlidir.” ayetini hatırlatan Başkan Erbaş, fitnenin bir toplum için taşıdığı tehlikeye ve fitnenin sebep olacağı kötülükten toplumun tamamının etkileneceğine dikkat çekti.

Başkan Erbaş, çocukları, bilginin, hikmetin, ilim ve irfanın ışığında yetiştirmenin önemine işaret ederek, şöyle devam etti: “Kim ilim, irfan, bilgi hikmet yolunda olursa Allah ona nice güzellikler nasip eder. Çocuklarımıza sürekli telkinde bulunalım, okusunlar, yazsınlar. İslami yaşayarak, ilim tahsil etsinler. Çocuklarımızın ilim adamı olması önemli bir şey. Bununla beraber camiyle, namazla, İslam’ın ilkeleriyle birlikte olsunlar. Rabbini, Peygamberini, medeniyetini tanısınlar. Sizlerden istirhamım, hocalarımızla birlikte el ele, omuz omuza verelim çocuklarımızı yetiştirelim. O zaman Rabbim ne güzel başarılar yaratır.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *