Amerika çekilirken Fransız birlikleri ne yapacak?

Amerika çekilirken Fransız birlikleri ne yapacak?

Fransa, Türkiye’nin başlattığı askeri operasyonun ardından bölgede görevli askeri ve sivil vatandaşlarının güvenliğinin garanti alına alınması için önlemler alacağını duyurdu.

Fransa Ulusal Savunma Konseyi, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’ın başkanlığında Elysee Sarayı’nda pazar akşamı geç saatlerde toplandı. Bu toplantının ardından yapılan açıklamada, “Fransa gelecek saatler içinde Suriye’nin kuzeydoğusundaki askeri ve sivil personelin güvenliğinin garanti altına alınması için tedbirler alacaktır” denildi.

Bu açıklama, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’nın kuzeydoğusundan ilave bin asker daha çekeceğini duyurmasının ardından geldi.

Fransız özel hareket birlikleri bölgede

Fransız basını, yüzlerce Fransız özel hareket askerinin Suriyeli Kürtlerle yakın işbirliği içinde bölgede olduğunu bildirdi. Bölgede ayrıca, insani yardım derneklerine çalışan Fransız vatandaşlarının olduğu biliniyor.

Bu arada basına konuşan Fransız yetkililere göre ABD’nin bölgeden askerini çekmesi, yine bölgedeki Fransız komandolarının da buradan ayrılmasını zorladı. Fransız özel birliklerinin, Amerikan askerlerinin lojistik desteğinden faydalandığı biliniyor.

Elysee Sarayı’ndaki toplantının ardından yapılan açıklamada, Fransa’nın Türkiye’nin operasyonu kınadığı ve yine bu operasyonun sonlanması için gerekli diplomatik girişimleri hızlandıracağı bildirildi.

Tutuklu bulunun IŞİD militanlarını kaçma ihtimaline işaret edilen açıklamada, önceliğin bölgede IŞİD’in yeniden canlanmasını önüne geçmek olduğu kaydedildi.

(Euronews)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *