Gelir seviyesine göre oy tercihleri değişiyor mu?

Gelir seviyesine göre oy tercihleri değişiyor mu?

İlçe nüfusunun gelir seviyesi siyasi tercihleri etkiliyor mu? İstanbul’da ortalama hanehalkı geliri yüksek ve düşük olan ilçeler hangi partiye oy verdi?

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteklediği Mahallem İstanbul projesinin İstanbul’da gelir dağılımıyla ilgili 39 ilçenin yıllık ortalama hanehalkı 2017 verilerini paylaşmıştı.

Euronews’ten Hüseyin Koyuncu’nun haberine göre, söz konusu verilerin analizi yapıldığında, ilçeler bazında ortalama gelir seviyesinin en düşük olduğu ilçelerde seçmen tercihinin AK Parti adayı Binalı Yıldırım’dan yana olduğu ortaya çıkıyor.

İstanbul’da ortalama hanehalkı gelir seviyesinin en yüksek olduğu 15 ilçenin 14’ünde seçmenin tercihi Ekrem İmamoğlu’ndan yana oldu. Gelir seviyesinin en düşük olduğu 15 ilçedeyse İmamoğlu 7, Binalı Yıldırım ise 8 yerde daha fazla oy aldı.

İmamoğlu’nun daha fazla oy aldığı 23 ilçedeki hanehalkının yıllık ortalama geliri 59 bin 425 TL’ye kadar çıkarken, AK Parti adayı Binali Yıldırım’ın en fazla oy aldığı ilçelerde ortalama gelirin 37 bin 350 TL olduğu tespit edildi.

Orta gelirli seçmen 23 Haziran’da tercih değiştirdi

31 Mart seçimlerine göre bu seçimlerde 12 ilçede durum İmamoğlu lehine değişti. CHP’ye daha fazla oy veren bu ilçelerdeki hanehalkının yıllık ortalama geliri ise 49 bin 228 TL.

Söz konusu verilere göre, son seçimde CHP’nin ağır bastığı ilçelerdeki nüfusun ekonomik seviyesi, AK Parti’de kalan ilçelerden yüksek olduğu görülüyor.

Yani ortalama olarak İstanbul halkının gelir seviyesinin en düşük olduğu nüfus Binalı Yıldırım’a oy vermeye devam ederken, orta sınıf halkın bu seçimde siyasi tercihini İmamoğlu lehine değiştirdiği görülüyor. Sadece Başakşehir ve Kağıthane ilçelerinde bu değişiklik olmadı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *