Sudan’da “sivil itaatsizlik” eylemleri

Sudan’da “sivil itaatsizlik” eylemleri

Sudan’ın başkenti Hartum’da muhalefetin başlattığı sivil itaatsizlik eylemine yapılan polis müdahalesinde dört kişi hayatını kaybetti.

Sivil itaatsizlik kararı Sudan ordusunun, Hartum’daki ordu karargahı önündeki göstericilere kanlı müdahalesinin ardından geldi. Sivil itaatsizlikle birlikte Hartum sokaklarındaki insan sayısı da azaldı.

Euronews’ün haberine göre, ülkedeki muhalif gruplar, ordunun pazartesi günü eylemcilere sert müdahalelerinin ardından halka işe gitmeme çağrısı yaptı. Sudan’daki bazı meslek örgütleri de, Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin (DFCF) çağrısıyla sivil itaatsizlik eylemlerine katıldıklarını duyurdu.

Öğretmenler Komitesi, Gazeteciler Ağı, Mühendisler Birliği, Veterinerler Birliği, Avukatlar Demokratik İttifakı ve Eczacılar Merkez Komitesi, sivil itaatsizlik eylemine katılım sağladıklarını açıkladı.

46 yaşındaki işçi Ahmad al-Noor, “Meslek örgütleri grevi sonlandırma çağrısı yapmadıkça işe geri dönmeyeceğim.” dedi.

Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (DFCF), Hartum’da yaklaşık iki aydır sivil hükümete geçiş talebiyle ve demokrasi çağrısıyla eylemlerini sürdüren muhalif göstericilere liderlik ediyor. DFCF, 3 Haziran’da Askeri Geçiş Konseyi (AGK) ile müzakereleri durdurarak süresiz, kapsamlı sivil itaatsizlik ve grev çağrısı yapmıştı.

Sudan’da eylemler nasıl başladı?

Sudan’da 19 Aralık 2018’de ekonomik kriz nedeniyle başlayan gösterilerin hızla rejim karşıtı eylemlere dönüşmesinin ardından ordu, 11 Nisan’da yönetime el koyduğunu açıklamış ve 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

Darbeden sonra AGK ile muhalif askerlerin de yer alacağı 3 yıllık geçiş sürecinin ardından demokratik seçimlerle sivil yönetime geçilmesi konusunda anlaşmıştı.

Sudan güvenlik güçleri, pazartesi sabahı başkent Hartum’daki ordu karargahı önünde 6 Nisan’dan bu yana sivil yönetime geçilmesi talebiyle demokrasi nöbeti tutan muhalif göstericileri gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıtmıştı.

Sudan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, güvenlik güçlerinin başkentte göstericilere müdahalesi sonucu 61 kişinin hayatını kaybettiği belirtilmişti. Sudan Doktorlar Komitesi ise olaylarda yaşamını yitirenlerin sayısının 113’e ulaştığını ifade etmişti.

Öte yandan Sudan Ulusal İnsan Hakları Komisyonu, ordunun, Hartum’daki ordu karargahı önündeki göstericilere müdahalesiyle ilgili araştırma komitesi kurulduğunu açıkladı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *