Kütüphanelerle ilgili ilginç soru

Kütüphanelerle ilgili ilginç soru

Milliyet’ten Sina Koloğlu, “Kütüphaneler ülkelerin bilgi hazinesi olarak öte yandan da istihbaratın bilgi kaynağı olarak görev mi yapar?” diye sordu.

Koloğlu, bugün köşesinde, “Kütüphaneler istihbarat malzemesi olur mu?” başlıklı bölümde, izlediği bir filmden yola çıkarak sözü Milli Kütüphane’ye kadar getirdi. Sina Koloğlu’nun işte o ilginç satırları:

KÜTÜPHANELER İSTİHBARAT MALZEMESİ OLUR MU?

Beyaz TV’de ‘Yedi’ filmi vardı. Bugüne kadar yapılmış en iyi polisiye yapımlardan biri olarak gösteriliyor. Bir sahnesini not almışım. “Katil, kitaplardan esinlenmiş” sözü olayı ilginç noktaya getirir. Hollywood filmlerinde ABD istihbarat kuruluşlarına dair enteresan ipuçları vardır. CIA’i anlamak için bu projeleri izlemekte fayda olduğu söylenir. Onlardan biri, işte bu filmde bulunuyor. Dedektif Somerset (Morgen Freeman) ani bir kararla dedektif Mills’i (Brad Pitt), yanına alarak pizzacıya gider. Oraya bir adam gelir. Somerset, adama masanın altından parayı uzatır. “Bir saat içinde hazır olur” der adam. Peki hazır olacak nedir? “Pizzacı’daki adam, FBI’dan bir arkadaşım. FBI, yıllardır kütüphane sistemine girip kayıt tutar. Okuma alışkanlıklarını inceler.” Somerset’in söyledikleri daha da ilginç hale gelir!

somerset library seven ile ilgili görsel sonucu

İşaretli kitaplar…

“Bazı kitaplar işaretlidir. Nükleer silahlar veya Nazizm’le ilgili eserler… İşaretli kitapları alan kişi izlenir. Daha sonra FBI’ın bilgisayar kayıtlarına girer. Bilgi, doğrudan kullanılmaz, sadece yol gösterir. Çünkü kimlik ve telefon faturası olmadan, kütüphanede kartı alamazsın.” Pizzacıya gelen adam, cinayet kanıtı olarak iki dedektifin istediği kitapları kimlerin aldığına bakacaktır. Yani ‘Kayıp Cennet’, ‘Araf’ ve ‘Kargaşa’yı kimlerin okuduğuna… Kütüphaneler ülkelerin bilgi hazinesi olarak öte yandan da istihbaratın bilgi kaynağı olarak görev mi yapar?

Mesela Milli Kütüphane böyle midir?

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *